Connect with us

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β ΄κατηγορία: Μεγάλες νίκες για Λιμνοχώρι, Αστέρα Μιντιλ. και Δόξα Ελαιώνα

Ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας και οι οιωνοί είναι θετικοί, αφού τα πρώτα ματς ήταν θεαματικά και προσέφεραν γκολ και όμορφες φάσεις.

Στον 1ο όμιλο Απόλλων Βίδοβας και Ατρόμητος Λάππα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 4-4 σε ένα τρομερό ματς, ενώ στο ντέρμπι της Δυτικής Αχαϊας το Λιμνοχώρι πέρασε αλώβητο από τον Αλισσό (2-1 τον Λέων). Το Σταροχώρι πήρε το τρίποντο από την Προοδευτική (1-0), ενώ καλή εμφάνιση και νίκη είχε και ο Αστέρας Μιντιλογλίου επί των Ροϊτίκων.

Στον 2ο όμιλο ο Απόλλων Εγλυκάδας συνέτριψε τους Πετεινούς και η Περιβόλα ζορίστηκε από τον Πυρσό, αλλά νίκησε όπως και στο Κύπελλο το περασμένο Σάββατο. Στο μοναδικό ματς του 3ου ομίλου η Δόξα Ελαιώνα ήταν ανώτερη και πήρε δίκαια νίκη επί του μαχητικού συνόλου της Αυτόνομης Π.Ο.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου και το πλήρες πρόγραμμα της Κυριακής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αστέρας Μιντιλογλίου-Ροίτικα 3-1
Λέων Αλισσού- Λιμνοχώρι 1-2
Σταροχώρι- Προοδευτική 1-0
Απόλλων Βίδοβας- Ατρόμητος Λάππα 4-4

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Εγλυκάδας- Πετεινοί 4-0
Περιβόλα- Πυρσός 2-1

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Αστέρας Τέμενης- Αετός Ρίου 3-0 α.α. (ελέω τιμωρίας του Αετού)
Δόξα Ελαιώνα-Αυτόνομη 2-0

Το πρόγραμμα της Κυριακής στους 3 ομίλους:

Κυριακή 7/10

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Ίκαρος Πετρωτού- Καμίνια (13:30- Κ.Ζάρρας, Τιμολέων)
Τα υπόλοιπα ματς στις 16:00
Ωλενιακός-Φαραϊκός (Φ.Αραβαντινός- Οικονόμου)
Πείρος Ισώματος- Αχαιός Σαραβαλίου (Μαζαρακίου- Πολυγένης)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Παναχαϊκός- Ρωμανός (10:30, «Κ.Ζάρρας»- Καραβασίλης)
ΑΠΟ Αρόης- Πολύτεκνος (13:00, Αγυιάς, Ιωαννίδης)
Δόξα Πατρών-Ψηλαλώνια (13:00, Ζαρουχλεϊκων, Βαβίλης)
Ολυμπιακός Πατρών-Ηρακλής Πατρών (16:00, Ζαρουχλέικων, Παλαιολόγος)
Γαλήνη- Αχαϊκός (Ντα Λουζ Οβρυάς- 16:00- Τάγαρης)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ (όλα τα ματς στις 16:00)

Κεραυνός Σελιανιτίκων-Καλάβρυτα (Δημητροπουλου- Σακελλαρίου)
Φλόγα Ροδιάς-Φλόγα Κ. Καστριτσίου (Ροδιάς- Μπλίκας)
Κεραυνός 2016-Απόλλων Συνοικισμού («Θ. Χρυσανθόπουλος»- Ταξιάρχης)
Άνω Καστρίτσι-Αργυρά (Ρίου- Παπαχρήστος)
Αιγείρα/Ακράτα-Ολυμπιακός Ζαρουχλεϊκων (Ακράτας- Σταυρόπουλος)

Επιμέλεια: Γιάννης Γεωργακόπουλος

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία: Ο απόηχος της 11ης αγωνιστικής στους 3 ομίλους

Ολοκληρώθηκε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε η 11η αγωνιστική στην Β΄ΕΠΣΑ κατηγορία με το Λιμνοχώρι να ηττάται από τον Αχαιό Σαραβαλίου, τον Ηρακλή Πατρών να έχει πλέον συγκάτοικο στην κορυφή του 2ου ομίλου τον Απόλλωνα Εγλυκάδας και με τα φαβορί να έχουν την τιμητική τους στον 3ο όμιλο.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τον απόηχο της 11ης στροφής μέσα από την έντυπη έκδοση της Match Αχαϊας

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

«Φρένο» από… Σαραβάλι

Ο Αχαιός έβαλε «stop» στο Λιμνοχώρι (1-0), συνωστισμός στην 2η θέση με τριπλή ισοβαθμία

Το Λιμνοχώρι δεν συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στον 1ο όμιλο της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας, αφού ο Αχαιός Σαραβαλίου έκοψε την φόρα των παικτών του Ανδρέα Πετρόπουλου, με γκολ του Γιάννη Μπαζάρογλου στο 78΄, το οποίο αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι ως οφσάιντ.

Βέβαια οι «πράσινοι» συνεχίζουν στο +6 από την 2η θέση και η ήττα ήταν «αναίμακτη», αφού ο Φαραϊκός δεν συνέρχεται και υπέστη νέα απώλεια, αυτή την φορά από τον Αστέρα Μιντιλογλίου, που με την σειρά του συνεχίζει να εντυπωσιάζει, παρά το νεανικό ρόστερ του. Το Σταροχώρι απέσπασε την 4η διαδοχική επιτυχία του, αφού έριξε στο καναβάτσο τον ποιοτικό Ωλενιακό με 2-1 και ανέβηκε στην 2η θέση. Την 5η επιτυχία τους σημείωσαν Ατρόμητος Λάππα και Λέων Αλισσού, που έκαμψαν τις αντιστάσεις Προοδευτικής (4-1) και Απόλλωνα Βίδοβας (1-0) αντίστοιχα και παραμένουν στα ψηλά.

Ο Ίκαρος Πετρωτού με σούπερ εμφάνιση συνέτριψε τον Πείρο Ισώματος στο Μαζαράκι με 5-2, ενώ τα Ροΐτικα έβαλαν τρικλοποδιά στα φορμαρισμένα Καμίνια και επικρατώντας με 1-0 πήραν «βαθιά» ανάσα. Η ομάδα του Σπύρου Παπαδόπουλου είχε να γευτεί το «πικρό ποτήρι» της ήττας από την 3η αγωνιστική με το «βαρύ» 4-0 από τον Φαραϊκό, ενώ τα Ροΐτικα πανηγύρισαν την παρθενική τους επιτυχία με τον Ανδρέα Σέρρο στην τεχνική ηγεσία και συνάμα την 3η συνολικά στο πρωτάθλημα έχοντας ρεκόρ 3-0-8.

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Βρήκε… παρέα ο Ηρακλής

Ο Απόλλων Εγλυκάδας έκανε το καθήκον του (2-0 Γαλήνη), ο Ηρακλής «γλίστρησε» με Πολύτεκνο και απέκτησε συγκάτοικο

Η κορυφή πλέον «σηκώνει» δύο ομάδες με το πέρας της 11ης στροφής στον όμιλο της Πάτρας, αφού ο Ηρακλής δεν κατάφερε να αποφύγει το εμπόδιο του Πολύτεκνου (1-1) και παράλληλα ο Απόλλων Εγλυκάδας με δύο γκολ προς το τέλος της αναμέτρησης έριξε στο καναβάτσο την Γαλήνη (2-0), «πιάνοντας» την ομάδα του Ανδρέα Λελάκη (έκανε ντεμπούτο στον πάγκο) στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΑΠΟ Αρόης μετά τις διοικητικές εξελίξεις και την «βαβούρα» που προκλήθηκε από την παραίτηση του προέδρου Λεωνίδα Γεροντίδη πήρε νίκη ηρεμίας κόντρα στον Ρωμανό (3-0) και μάλιστα αναρριχήθηκε μόνος 3ος, με την Περιβόλα να δέχεται «σφαλιάρα» από τον σκληροτράχηλο Παναχαϊκό (1-0).

Ο Ολυμπιακός Πατρών ζορίστηκε από την ουραγό Δόξα Πατρών, αλλά με γκολ του Ανδρέα Λιβαθινόπουλου πήρε την 5η νίκη της στο 90΄, ενώ οι Πετεινοί συνεχίζουν την σταθερή πορεία τους ξεπερνώντας το εμπόδιο του Πυρσού με 2-0. Στη μοναδική ισοπαλία του ομίλου, Ψηλαλώνια και Αχαϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι σε ένα «χορταστικό» 2-2, αλλά το εν λόγω αποτέλεσμα δεν χαροποίησε καμία από τις δύο ομάδες. Τα Ψηλαλώνια ήθελαν επάνοδο στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά το εις βάρος τους 3-1 από τον Ολυμπιακό Πατρών, ενώ ο Αχαϊκός με την 4η ισοπαλία του για φέτος παρέμεινε στην προτελευταία θέση.

 

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

«Αέρας» τα φαβορί

Οι δυνατοί κατέβαλλαν τους… αδύναμους και η μάχη στα ψηλά φουντώνει

Δεν είχαμε μεγάλες αλλαγές στον όμιλο της Αιγιαλείας για την 11η στροφή, αφού τα θεωρητικά φαβορί ξεπέρασαν τα εμπόδια των «μικρών» και οι εκπλήξεις πήγαν περίπατο, με το κομφούζιο στα ψηλά της βαθμολογικής κατάταξης να έχει «χτυπήσει κόκκινο».

Η Αιγείρα/Ακράτα και η Φλόγα Ροδιάς παραμένουν αγκαζέ στην κορυφή, αφού οι μεν «κιτρινόμαυροι» πήραν άκοπα το «τρίποντο» με τον Κεραυνό Σελιανιτίκων που δεν «κατέβηκε» στο γήπεδο της Αιγείρας, ενώ η δε Φλόγα «λύγισε» την σθεναρή αντίσταση του μαχητικού Κεραυνού 2016 του Κώστα Κραβαριώτη με 2-0.

Ο Αετός Ρίου έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Ολυμπιακό Ζαρουχλείκων (5-0), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος, ενώ ο Αστέρας Τέμενης με 2 γκολ στο τελευταίο 20λεπτο επικράτησε εις βάρος του Άνω Καστριτσίου και συνήλθε από το εντός έδρας στραπάτσο με την Αυτόνομη.

Η Δόξα Ελαιώνα δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον σκόπελο του πάντα υπολογίσιμου Απόλλωνα Συνοικισμού/ Αιγίου και «κόλλησε» στο 1-1, ενώ η Αργυρά πήρε μεγάλης σημασίας νίκη, καθότι υπερίσχυσε ενάντια της Φλόγας Κάτω Καστριτσίου με 3-1. Τα Καλάβρυτα καταδιώκουν μαζί με τον Αετό Ρίου τους πρωτοπόρους, περνώντας εύκολα από την Πάτρα (4-0 την Αυτόνομη).

Διάβασε Περισσότερα

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία: Ο Απόλλων Εγλυκάδας “έπιασε” τον Ηρακλή Π. *Το σημερινό πρόγραμμα

Άνοιξε χθες η αυλαία στην 11η στροφή της Β΄κατηγορίας και στον 2ο όμιλο ο Απόλλων Εγλυκάδας συγκατοικεί πλέον με τον Ηρακλή Πατρών στο “ρετιρέ” της βαθμολογίας του 2ου ομίλου.

Ο Απόλλων Εγλυκάδας επικράτησε με 2-0 επί της Γαλήνης και ο Ηρακλής Πατρών δεν κατάφερε να ξεπεράσει το υψηλό εμπόδιο του Πολύτεκνου (1-1). Στον 1ο όμιλο, τα Ροίτικα “ανάσαναν” βαθμολογικά, επικρατώντας με 1-0 επί των Καμινίων, που ήταν άτρωτα εδώ και 7 συνεχόμενες αγωνιστικές.

Στον 3ο όμιλο, η Αργυρά πήρε σπουδαίο “τρίποντο” επί της Φλόγας Κάτω Καστριτσίου με 3-1, ενώ στην σύγκρουση της Δόξας Ελαιώνα με τον Απόλλωνα Αιγίου η μπίλια “έκατσε” στο Χ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Ροίτικα-Καμίνια  1-0

Κυριακή 16/12

Ώρα 15.00

Γήπεδο Χαλανδρίτσας, Σταροχώρι-Ωλενιακός, Μιχαλόπουλος

Γήπεδο Λακκόπετρας, Απόλλων Βίδοβας-Λέων Αλισσού, Τιμολέων

Γήπεδο Μαζαρακίου, Πείρος Ισώματος-Ίκαρος Πετρωτού, Παναγιωτόπουλος

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Αχαϊός Σαραβαλίου-Λιμνοχώρι, Χρονάς

Γήπεδο Λάππα, Ατρόμητος Λάππα-Προοδευτική, Παλαιολόγος

Γήπεδο Μιντιλογλίου, Αστέρας Μιντιλογλίου-Φαραϊκός, Μαχαίρας-Μουστάκας

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Εγλυκάδας-Γαλήνη  2-0

Πολύτεκνος-Ηρακλής Πατρών 1-1

Κυριακή 16/12

Ώρα 10.00

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Δόξα Πατρών-Ολυμπιακός Πατρών, Παρδάλης

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Πετεινοί-Πυρσός, Αρκουμάνης

Γήπεδο Αγυιάς, ΑΠΟ Αρόης-Ρωμανός, Ασπρουλόπουλος

Ώρα 10.30

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ψηλαλώνια-Αχαϊκός, Μπλίκας

Ώρα 12.15

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Περιβόλα-Παναχαϊκός, Πετρόπουλος

 

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

Αργυρά-Φλόγα Κάτω Καστριτσίου  3-1

Δόξα Ελαιώνα-Απόλλων Συνοικισμού 1-1

Κυριακή 16/12

Ώρα 10.30

Γήπεδο Βραχνεϊκων, Ολυμπιακός Ζαρουχλείκων-Αετός Ρίου, Ταξιάρχης

Ώρα 15.00 

Γήπεδο Ροδιάς, Φλόγα Ροδιάς-Κεραυνός 2016, Οικονόμου

Γήπεδο Ρίου, Άνω Καστρίτσι-Αστέρας Τέμενης, Αθανασόπουλος

Γήπεδο Ακράτας, Αιγείρα/Ακράτα-Κεραυνός Σελιανιτίκων, Τάγαρης

Γήπεδο Αγυιάς, Αυτόνομη-Καλάβρυτα, Τηλιγάδας

Διάβασε Περισσότερα

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία: Μεγάλα ντέρμπι σε 1ο και 2ο όμιλο (Το πρόγραμμα της 11ης στροφής)

Και αυτό το σαββατοκύριακο τα παιχνίδια της Β΄κατηγορία είναι αμφίρροπα και γεμάτα σασπένς, ενώ στον 1ο και 2ο όμιλο υφίστανται αρκετές μάχες στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Πιο συγκεκριμένα, το πρωτοπόρο Λιμνοχώρι φιλοξενείται στο “Κ.Ζάρρας” από τον Αχαιό Σαραβαλίου την Κυριακή και ο Φαραϊκός καλείται να επιστρέψει στις νίκες μετά από 3 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, αλλά ο Αστέρας Μιντιλογλίου είναι πάντα επικίνδυνος. Σπουδαίο ματς αναμένεται στην Χαλανδρίτσα, με το Σταροχώρι να θέλει 4η σερί νίκη κόντρα στον Ωλενιακό, που διαθέτει εξαιρετικό σύνολο.

Στον 2ο όμιλο, ο Ηρακλής Πατρών που κινεί τα νήματα στην βαθμολογία με νέο τεχνικό τον Ανδρέα Λελάκη αντιμετωπίζει τον σκληροτράχηλο Πολύτεκνο, ενώ ο Απόλλων Εγλυκάδας θα επιδιώξει νέο νικηφόρο αποτέλεσμα, αλλά η Γαλήνη δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Ενδιαφέρον συγκεντρώνει και η “σύγκρουση” της Περιβόλας με τον Παναχαϊκό.

Στον 3ο όμιλο, η Αιγείρα/Ακράτα και η Φλόγα Ροδιάς που μοιράζονται την κορυφή αντιμετωπίζουν στα “σπίτια” τους τον Κεραυνό Σελιανιτίκων και τον Κεραυνό 2016 αντίστοιχα, ενώ ο Αετός Ρίου παίζει εκτός με τον ανεβασμένο Ολυμπιακό Ζαρουχλείκων. Αμφίρροπη μάχη αναμένεται ανάμεσα σε Αργυρά και Φλόγα Κάτω Καστριτσίου, ενώ το Άνω Καστρίτσι υποδέχεται τον Αστέρα Τέμενης, με την Αυτόνομη έπειτα από το “διπλό” στην Τέμενη να θέλει να βάλει τρικλοποδιά και στα ισχυρά Καλάβρυτα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 11ης αγωνιστικής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 15/12

Ώρα 15.00

Γήπεδο Βραχνεϊκων, Ροίτικα-Καμίνια, Τηλιγάδας

Κυριακή 16/12

Ώρα 15.00

Γήπεδο Χαλανδρίτσας, Σταροχώρι-Ωλενιακός, Μιχαλόπουλος

Γήπεδο Λακκόπετρας, Απόλλων Βίδοβας-Λέων Αλισσού, Τιμολέων

Γήπεδο Μαζαρακίου, Πείρος Ισώματος-Ίκαρος Πετρωτού, Παναγιωτόπουλος

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Αχαϊός Σαραβαλίου-Λιμνοχώρι, Χρονάς

Γήπεδο Λάππα, Ατρόμητος Λάππα-Προοδευτική, Παλαιολόγος

Γήπεδο Μιντιλογλίου, Αστέρας Μιντιλογλίου-Φαραϊκός, Μαχαίρας-Μουστάκας

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 15/12

Ώρα 15.00

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Απόλλων Εγλυκάδας-Γαλήνη, Ιωαννίδης

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Πολύτεκνος-Ηρακλής Πατρών, Οικονόμου

Κυριακή 16/12

Ώρα 10.00

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Δόξα Πατρών-Ολυμπιακός Πατρών, Παρδάλης

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Πετεινοί-Πυρσός, Αρκουμάνης

Γήπεδο Αγυιάς, ΑΠΟ Αρόης-Ρωμανός, Ασπρουλόπουλος

Ώρα 10.30

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ψηλαλώνια-Αχαϊκός, Μπλίκας

Ώρα 12.15

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Περιβόλα-Παναχαϊκός, Πετρόπουλος

 

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 15/12

Ώρα 15.00

Γήπεδο Προαστίου, Αργυρά-Φλόγα Κάτω Καστριτσίου, Καραβασίλης

Γήπεδο Ροδιάς, Δόξα Ελαιώνα-Απόλλων Συνοικισμού, Παπαδόπουλος

Κυριακή 16/12

Ώρα 10.30

Γήπεδο Βραχνεϊκων, Ολυμπιακός Ζαρουχλείκων-Αετός Ρίου, Ταξιάρχης

Ώρα 15.00 

Γήπεδο Ροδιάς, Φλόγα Ροδιάς-Κεραυνός 2016, Οικονόμου

Γήπεδο Ρίου, Άνω Καστρίτσι-Αστέρας Τέμενης, Αθανασόπουλος

Γήπεδο Ακράτας, Αιγείρα/Ακράτα-Κεραυνός Σελιανιτίκων, Τάγαρης

Γήπεδο Αγυιάς, Αυτόνομη-Καλάβρυτα, Τηλιγάδας

Διάβασε Περισσότερα

Facebook

Διαφήμιση

Copyright © 2018 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.