Connect with us

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία: Σπουδαία και αμφίρροπα παιχνίδια την πρεμιέρα

Published

on

Αρχίζει σήμερα η ενδιαφέρουσα και ανταγωνιστική Β΄ΕΠΣΑ κατηγορία, η οποία φέτος θα αποτελείται από 2 ομίλους των 16 ομάδων και το ενδιαφέρον “χτυπάει κόκκινο”.

Στον 1ο όμιλο τα Καμίνια θα λύσουν τις διαφορές τους με την Περιβόλα στο μοναδικό παιχνίδι της ημέρας, ενώ από το πρόγραμμα της Κυριακής δεσπόζει ανάμεσα στον Εθνικό Πατρών/Πολύτεκνο και την Αστραπή Ψαροφαίου, δύο από τις πιο ιστορικές ομάδες του ερασιτεχνικού στο Νομό μας. Η νεοφώτιστη Καλλιθέα περιμένει τον Ατρόμητο Λάππα του Γιάννη Ζερδεβά, ο Αχαϊκός θα τα βάλει με τον Λέοντα Αλισσού, ενώ μάχη νεανικών συλλόγων θα έχουμε στο Ίκαρος Πετρωτού-Αστέρας Μιντιλογλίου. Η Δάφνη Πατρών έχει δύσκολη αποστολή κόντρα στον Φαραϊκό, που βάζει ψηλά τον πήχη, η Δόξα Νιφορεϊκων θέλει να μπει με το “δεξί” απέναντι στους επικίνδυνους Πετεινούς, ενώ δοκιμασία έχει ο Παναχαϊκός με το σκληροτράχηλο Σταροχώρι.

Στον 2ο όμιλο να υπενθυμίσουμε ότι ο Φοίνικας Ζήριας με τον Ολυμπιακό Πατρών θα αγωνιστούν σε νέα ημερομηνία, λόγω αναβολής του σημερινού ραντεβού, ελέω της νεκρώσιμου ακολουθίας του πατέρα του Κώστα Καλπουζάνη, που “έφυγε” από την ζωή. Στο αγωνιστικό κομμάτι το Ζαβλάνι/Αίας που κοιτάζει ψηλά αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ Πατρών, ενώ στο Αίγιο έχουμε ντέρμπι με τον Αχιλλέα Καμαρών να υποδέχεται τον Απόλλωνα Συνοικισμού/Αιγίου.

Να μπει δυναμικά θέλει ο Απόλλων Εγλυκάδας στο εντός έδρας με τον Αστέρα Τέμενης, όπως και ο Πανιώνιος/Αχιλλέας που ξεκινάει από την έδρα του κόντρα στην υπολογίσιμη ομάδα της Αβύθου. Η Αργυρά Πατρών δοκιμάζεται στην Ροδιά με την τοπική και δυνατή Φλόγα, η Αναγέννηση Ψαθόπυργου καλείται να ξεπεράσει τον σκόπελο του Άνω Καστριτσίου και ο ανανεωμένος Αετός Ρίου θα επιχειρήσει να κάμψει την αντίσταση της Α.Ε. Δρέπανου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της πρεμιέρας:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 28/9

Καμίνια- Περιβόλα  (17:00- Βραχνεϊκων- Πράνταλος)

Κυριακή 29/9

Καλλιθέα-Ατρόμητος Λάππα  (11:00- «Κ.Ζάρρας»- Ταξιάρχης)

Αχαϊκός-Λέων Αλισσού  (11:00- Πετρωτού- Μπλίκας)

Ίκαρος Πετρωτού-Αστέρας Μιντιλογλίου  (14:00- Πετρωτού- Ασπρουλόπουλος)

17:00

Δάφνη Πατρών-Φαραϊκός  (Ζαρουχλείκων- Παπαχρηστος)

Εθνικός Π./Πολύτεκνος- Αστραπή Ψαρ.  (Ντα Λουζ- Σαφαρίκας)

Δόξα Νιφορεϊκων- Πετεινοί  (Λακκόπετρας- Παλαιολόγος)

Σταροχώρι – Παναχαϊκός  (Χαλανδρίτσας- Ντάβλα)

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 28/9  (17:00)

ΠΑΟΚ Πατρών-Ζαβλάνι/Αίας  (Ρίου- Ντάβλα)

Αχιλλέας Καμαρών-Απόλλων Συνοικισμού/Αιγίου  (Καμαρών- Μέρμηγκας)

Κυριακή 29/9

Απόλλων Εγλυκάδας-Αστέρας Τέμενης  (14:00- «Κ.Ζάρρας»- Γιαννόπουλος)

17:00

Πανιώνιος/Αχιλλέας-Άβυθος Αιγιαλείας  (Αγυιάς- Οικονόμου)

Φλόγα Ροδιάς- Αργυρά Πατρών (Ροδιάς- Μέρμηγκας)

Αναγέννηση Ψαθοπύργου-Άνω Καστρίτσι  (Ρίου- Ταξιάρχης)

ΑΕ Δρεπάνου-Αετός Ρίου  (Προαστίου- Σπυρόπουλος)

Φοίνικας Ζήριας- Ολυμπιακός Πατρών (αναβολή)

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία: Ντέρμπι για Λακκόπετρα, δεσπόζει το Δρέπανο-Απόλλων Εγλυκ.

Published

on

Μεγάλα παιχνίδια περιλαμβάνει το σαββατοκύριακο ο 1ος και ο 2ος όμιλος της Β΄κατηγορίας.

Στον 1ο όμιλο ο Ίκαρος Λακκόπετρας δοκιμάζεται στην Χαλανδρίτσα με την επικίνδυνη ομάδα του Σταροχωρίου και αν πάρει το παιχνίδι θα κάνει άλμα προς την άνοδο.

Στον 2ο όμιλο το Δρέπανο διασταυρώνει τα ξίφη του με τον Απόλλωνα Εγλυκάδας. Οι γηπεδούχοι έχουν ανέλθει στην Α΄κατηγορία μαθηματικά, αλλά διεκδικούν το πρωτάθλημα, όπως και η Εγλυκάδα, η οποία με 2Χ2 κερδίζει αήττητη πρωτάθλημα και άνοδο.

Το πρόγραμμα των 2 ομίλων:
Α’ Όμιλος (28η)

Κυριακή 21/5
Γηπ. Αγυιάς,  13.30, Γαλήνη-Πείρος Ισώματος, Δανιήλ
Γηπ. «Α. Κάνιστρας»,  14.00,  Αχαϊκός-Ολυμπιακός Πατρών, Μπαρλής
Γηπ. Ζαρουχλεΐκων,  17.00, Δάφνη Πατρών-Περιβόλα, Καμζόλας
Γηπ. «Ντα Λουζ», 17.00, Φαραϊκός-Ατρόμητος Λάππα, Μέρμηγκας
Γηπ. Μιντιλογλίου, 17.00, Αστέρας Μιντιλογλίου-Πυρσός Π., Ασπρουλόπουλος
Γηπ. Χαλανδρίτσας, 17.00, Σταροχώρι-Ικαρος Λακκόπετρας, Γιαννόπουλος

Αστραπή Ψαρ.- Λέων Αλισσού 3-0 α.α.

Καμίνια- Άτλας  0-3 α.α.

Β’ Όμιλος  (29η)

Σάββατο 21/5

Γήπεδο Πλαστήρα,  17:00,  ΑΕ Αιγίου- Πετεινοί,  Δανιήλ

Κυριακή 22/5
Γηπ. «Α. Κάνιστρας»,  11.30, ΠΑΟΚ Πάτρας-Φλόγα Ρόδιας, Τηλιγάδας
Γηπ. Ροδιάς,  17.00, Απόλλων Συνοικισμού-Αυτόνομη, Παπιγκιώτης
Γηπ. Ρίου,  17.00, AE Δρέπανου-Απόλλων Εγλυκάδος, Σαφαρίκας
Γηπ. Ζήριας, 17.00, Φοίνικας Ζήριας-Αστέρας Τέμενης, Παλαιολόγος
Γηπ. Αγυιάς, 17.00, Πανιώνιος Αχιλλέας-Αργυρά Πατρών, Μιχαλόπουλος
Γηπ. Πλαστήρα,  17.00, Αβυθος Αιγιάλειας-Ζαβλάνι/Αίας, Σπηλιόπουλος

 

Οι Βαθμολογίες:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  (σε 27 ματς)

1 Ατρόμητος Λάππα 73 (99-24)

2  Ικαρος Λακ. 59 (61-26)

————————————

3 Αστέρας Μιντ. 56 (66-19)

4 Αχαϊκός 53(53-28)

5 Σταροχώρι 47 (53-38)

6 Πείρος Ισώματος 44 (53-42)

7 Γαλήνη 42 (43-36)

8) Φαραϊκός 39  (56-52)

9 Άτλας 39  (51-48)

10 Περιβόλα 35 (41-49)

——————————————

11 Πυρσός Π. 35  (35-39)

12  Αστραπή Ψαρ. 32  (36-41)

13  Δάφνη Π. 30 (42-55)

14 Ολυμπιακός Π. 19 (30-75)

15 Καμίνια 9

* Τα Καμίνια αποχώρησαν από το πρωτάθλημα

 

Β ΟΜΙΛΟΣ (σε 28 ματς)

1 Δρέπανο 67 (81-20)

2 Απόλλων Εγλ. 64  (76-20)

————————————

3 Πανιώνιος Αχιλ. 60 (80-30)

4  Αχιλλέας Καμ. 53  (56-38)

5   ΑΕ Αιγίου 35  (55-43)

6   Ζαβλάνι 35  (48-38)

7  Φοίνικας Ζήρ. 35   (44-44)

8 Αστήρ Τέμενης 34 (45-52)

9 Αργυρά Π. 33  (40-36)

10 Φλόγα Ρόδιας 33  (41-51)

———————————-

11 ΠΑΟΚ Πατρών 28  (37-48)

12 Πετεινοί 27 (43-61)

13 Απόλλων Συν. 26   (32-59)

14 Άβυθος Αιγ. 25 (31-42)

15 Αυτόνομη 3 (12-141)

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Η Αστραπή έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής (ΦΩΤΟ)

Published

on

Η Αστραπή Ψαροφαίου ήταν αποφασιστική την Κυριακή και στο ντέρμπι παραμονης με αντίπαλο τη Δάφνη Πατρών για την 27η στροφή του 1ου ομίλου της Β΄κατηγορίας νίκησε δίκαια με 4-0.

Τα γρήγορα γκολ στο 3΄από τον Σεφερλή και στο 10΄από τον Σπανό έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος της «Μπάρτσα», ενώ στο 41΄ο Κουκής έκανε το 3-0. Ακόμα ένα γκολ ήρθε στην επανάληψη και ο Σπανός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 53ο λεπτό.

Το ντέρμπι που ακολουθεί με την Περιβόλα, που έχει επίσης ίδιο στόχο, είναι ολόκληρη η σεζόν για αμφότερες τις ομάδες.

Τα γκολ: 3’ Σεφερλής, 10΄, 53΄Σπανός, 41΄Κουκής

ΑΣΤΡΑΠΗ ΨΑΡ. (Ξηνταρόπουλος): Δαλαβούρας, Τσάμης, Γκάντζος, Γιάννου, Ανάγνου, Λέκκας, Βερβέρογλου, Σεφερλής, Κουκής, Πρίντεζης, Σπανός

ΔΑΦΝΗ Π. (Σπαθής):  Χριστόπουλος, Πόγκας, Μάρκου, Ζέρβας, Σωτηρόπουλος, Γιαννακόπουλος, Νικολογιάννης, Χρυσοβέργης, Κατσαρέλιας, Χαλιλόπουλος, Διαμαντόπουλος.

Φωτογραφικό υλικό της Match από το παιχνίδι:

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ Κατηγορία: Το πανόραμα και ο απόηχος των 2 ομίλων

Published

on

Ολοκληρώθηκε χθες η 27η πράξη στον 1ο όμιλο και η 28η αγωνιστική στον 2ο όμιλο στην ενδιαφέρουσα Β΄ΕΠΣΑ κατηγορία της τρέχουσας σεζόν.

Δείτε αναλυτικά μέσω της εφημερίδας Match Αχαϊας (φύλλο 16/5) τι συνέβη το σαββατοκύριακο, αλλά και τις βαθμολογίες.

Α΄ όμιλος: Κρατάει την 2η θέση η Λακκόπετρα, ζωντανή η Αστραπή

Πέρασε και η 27η αγωνιστική και ο 1ος όμιλος της Β΄ κατηγορίας κρέμεται (χωρίς υπερβολές) από μία λεπτή κλωστή.

Ο Ατρόμητος Λάππα έχει «καθαρίσει» την 1η θέση και την άνοδο, ενώ κέρδισε τον Άτλαντα με 3-1 σε ένα επιθετικό και ανοικτό παιχνίδι. Ωστόσο και η 2η θέση παρέχει εισιτήριο ανόδου και εκεί διατηρεί τα ηνία ο Ίκαρος Λακκόπετρας, ο οποίος με σύμμαχο την έδρα του νίκησε τον φορμαρισμένο Φαραϊκό (4-2).

Ο Αστέρας Μιντιλογλίου πέρασε αλώβητος από την Χαλανδρίτσα και νίκησε με 4-3 τον καλοδουλεμένο Πείρο Ισώματος, σε ένα ματς γεμάτο σασπένς και πολλά γκολ. Επομένως η ομάδα του Θόδωρου Λαμπρόπουλου παραμένει σε απόσταση μίας νίκης από την Λακκόπετρα και απομένουν 3 στροφές πριν το κλείσιμο της αυλαίας.

Χαμός για την… επιβίωση

Περιβόλα και Αστραπή Ψαροφαϊου ήταν κερδισμένοι, με τον Πυρσό να παίρνει άκοπα το τρίποντο, λόγω Καμινίων. Ιδίως οι «πράσινοι» λύγισαν με ανατροπή το Σταροχώρι, ενώ η «Μπάρτσα» συνέτριψε την Δάφνη Πατρών, η οποία πλέον έχει ζοριστεί αισθητά.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Γαλήνη επικράτησε του Ολυμπιακού Πατρών με 4-3 και μάλιστα ανέτρεψε τα δεδομένα, αφού έχανε με 3-0.

Ο Αχαϊκός πήρε τρεις βαθμούς χωρίς να ιδρώσει και διατηρείται στην 4η θέση και στο -6 από την άνοδο.

 

Β΄ όμιλος: Δρέπανο στα «σαλόνια», από κοντά ο Απόλλων Εγλυκάδας

Η 28η αγωνιστική σήμανε την άνοδο του Δρέπανου στην Α΄ κατηγορία, 2 στροφές πριν το φινάλε της σεζόν και ενώ η ομάδα του Χρήστου Λάιου έχει να δώσει μόνο το ντέρμπι με τον Απόλλωνα Εγλυκάδας (ρεπό στην τελευταία στροφή).

Μάλιστα η άνοδος «κλείδωσε» σε μία δύσκολη έδρα και απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο, αφού οι «μπλε» συνέτριψαν τον Αχιλλέα Καμαρών με 5-0 και δικαίως κέρδισαν το ένα από τα δύο εισιτήρια της ανόδου.

Από κοντά

ο Απόλλωνας

Ο Απόλλων Εγλυκάδας έκανε το καθήκον του απέναντι στην Αυτόνομη και κατέχει τα ηνία στην 2η θέση, όπως και την άνοδο.

Ακολουθεί το ντέρμπι με το Δρέπανο και εκεί θα κριθεί και ο τίτλος, θυμίζοντας ότι το Δρέπανο προπορεύεται με 3 βαθμούς και το ματς του Α΄ Γύρου είχε λήξει 1-1.

Ο Πανιώνιος/Αχιλλέας ήθελε γκέλα του Δρέπανου στις Καμάρες, αλλά δεν έγινε το «χατίρι» του, με τον ίδιο να περνάει με 4-3 από την έδρα του Αστέρα Τέμενης, σε ένα θεαματικό ματς, που ήλεγχε στο μεγαλύτερο κομμάτι του

ΑΕ Αιγίου και Φοίνικας Ζήριας μοιράστηκαν τον πόντο το Σάββατο στο γήπεδο του Πλαστήρα σε ένα παιχνίδι δίχως γκολ, ενώ Αργυρά και Απόλλων Αιγίου αναδείχθηκαν μεν ισόπαλοι, αλλά το παιχνίδι είχε 4 γκολ (2-2). Ισοπαλία είχαμε και στο Φλόγα Ροδιάς-Άβυθος (1-1), ενώ ο ΠΑΟΚ Πάτρας ήταν καταιγιστικός απέναντι στους Πετεινούς (4-0).

Ρεπό αυτήν την εβδομάδα είχε το Ζαβλάνι.

 

Το αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ  (27η)

Περιβόλα-Σταροχώρι 2-1

Αστραπή Ψαροφαΐου-Δάφνη Πατρών 4-0

Ατρόμητος Λάππα-Άτλας 3-1

Ίκαρος Λακκόπετρας-Φαραικός 4-2

Πείρος Ισώματος-Αστέρας Μιντιλογλίου  3-4

Ολυμπιακός Πατρών-Γαλήνη 3-4

Πυρσός- Καμίνια 3-0 α.α.

Λέων Αλισσού- Αχαϊκός  0-3 α.α.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  (28η)

Α.Ε. Αιγίου-Φοίνικας/Ζήριας 0-0

Πετεινοί-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 0-4

Αχιλλέας Καμαρών- Δρέπανο  0-5

Αστέρας Τέμενης-Πανιώνιος/Αχιλλέας  3-4

Φλόγα Ρόδιας-Άβυθος  1-1

Αργυρά Πατρών-Απόλλων Συνοικισμού 2-2

Αυτόνομη Π.Ο.-Απόλλων Εγλυκάδος  0-7

 

Οι Βαθμολογίες:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  (σε 27 ματς)

1 Ατρόμητος Λάππα 73 (99-24)

2  Ικαρος Λακ. 59 (61-26)

————————————

3 Αστέρας Μιντ. 56 (66-19)

4 Αχαϊκός 53(53-28)

5 Σταροχώρι 47 (53-38)

6 Πείρος Ισώματος 44 (53-42)

7 Γαλήνη 42 (43-36)

8) Φαραϊκός 39  (56-52)

9 Άτλας 39  (51-48)

10 Περιβόλα 35 (41-49)

——————————————

11 Πυρσός Π. 35  (35-39)

12  Αστραπή Ψαρ. 32  (36-41)

13  Δάφνη Π. 30 (42-55)

14 Ολυμπιακός Π. 19 (30-75)

15 Καμίνια 9

* Τα Καμίνια αποχώρησαν από το πρωτάθλημα

 

Β ΟΜΙΛΟΣ (σε 28 ματς)

1 Δρέπανο 67 (81-20)

2 Απόλλων Εγλ. 64  (76-20)

————————————

3 Πανιώνιος Αχιλ. 60 (80-30)

4  Αχιλλέας Καμ. 53  (56-38)

5   ΑΕ Αιγίου 35  (55-43)

6   Ζαβλάνι 35  (48-38)

7  Φοίνικας Ζήρ. 35   (44-44)

8 Αστήρ Τέμενης 34 (45-52)

9 Αργυρά Π. 33  (40-36)

10 Φλόγα Ρόδιας 33  (41-51)

———————————-

11 ΠΑΟΚ Πατρών 28  (37-48)

12 Πετεινοί 27 (43-61)

13 Απόλλων Συν. 26   (32-59)

14 Άβυθος Αιγ. 25 (31-42)

15 Αυτόνομη 3 (12-141)

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.