Published

on

Σημαντικές πληροφορίες περιλαμβάνει το πρώτο επίσημο trailer που αφορά spin- off του Karate Kid, ονόματι Cobra Kai, που αναμένεται να είναι η εκρηκτική του συνέχεια, με πρεμιέρα στις 2 Μαΐου, στο Youtube Red.

Εκεί οι άσπονδοι εχθροί  Daniel LaRusso και  Johnny Lawrence θα πρωταγωνιστήσουν σε δέκα επεισόδια όπου συναντώνται ξανά και έρχονται σε μία νέα σύγκρουση.

Ο Johnny διανύει μία άσχημη περίοδο στην ζωή του, όπου ψάχνει διέξοδο και την βρίσκει μέσω του Καράτε, όπου “στρατολογεί” τα νέα παιδιά για να τους μάθει την τέχνη του πολέμου με τον δικό του τρόπο. Αυτό δεν αρέσει στον επιτυχημένο πλέον Daniel LaRusso που θα του σταθεί εμπόδιο.

Δείτε το trailer:

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Συγχαρητήρια ανακοίνωση για τους αγώνες δρόμου Καλαμάτας-Μεσολογγίου

Published

on

Συγχαρητήρια στα μέλη του Συλλόγου μας, σε όλους τους Πατρινούς δρομείς αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες, στους Αγώνες Δρόμου ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ και ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ, το Σάββατο 20 Απριλίου 2019.

Ο 19ος Γύρος της Καλαμάτας, απόστασης 10000 μ. πραγματοποιήθηκε με επιτυχία με περίπου 2.500 μικρούς και μεγάλους να πλημμυρίζουν τους δρόμους της πόλης σε έναν αγώνα όπου όλοι ήταν νικητές. Ο 1ος αθλητής που τερμάτισε ήταν ο δικός μας πατρινός δρομέας, ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ ΝΙΚΟΛΑΚΕΑΣ, με χρόνο 33:40.

Ο 73ος Δρόμος Θυσίας στην Ιερά Πόλη του Μεσολογγίου, απόστασης 9800 μ. πραγματοποιήθηκε, στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων για την 193η Επέτειο από την Ηρωική Έξοδο της Φρουράς των Ελευθέρων Πολιορκημένων, το βράδυ του Σαββάτου του Λαζάρου του έτους 1826.

Σημαντική επίδοση στο Μεσολόγγι είχε ο Γιώργος Γραμμένος, μέλος του Συλλόγου μας, που τερμάτισε σε χρόνο 37:45, 16ος στην γενική κατάταξη.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Διάβασε Περισσότερα

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ακαδημία των Σπορ: Η πρώτη Πατρινή ομάδα που κερδίζει άνοδο φέτος

Published

on

Στις 11 Μαΐου ειδική εκδήλωση για τον εορτασμό των 25 χρόνων της Ακαδημίας των Σπορ στην χειροσφαίριση.

Άλλη μία αγωνιστική χρονιά για την ανδρική ομάδα χάντμπολ της Ακαδημίας των Σπορ τελείωσε όπου βρήκε την ομάδα της Πάτρας πρωταθλήτρια Β΄ Εθνικής κατηγορίας και παράλληλα αήττητη ανέβηκε στην Α2 εθνική κατηγορία, όπου θα συμμετάσχει τη σεζόν 2019-20 για ένατη φορά στην ιστορία της. Η ομάδα της Πάτρας που κατά γενική ομολογία ήταν η καλύτερη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος, επανήλθε στην κατηγορία που άδικα την περυσινή χρονιά υποβιβάστηκε λόγω των γνωστών οικονομικών προβλημάτων της ομάδος του Καματερού.

Στο φετινό πρωτάθλημα ο προπονητής της ομάδας Γιάννης Παπαγιαννόπουλος, ο οποίος μάλιστα φέτος κλείνει 25 χρόνια συνεχής παρουσίας στον πάγκο του συλλόγου, χρησιμοποίησε 30 αθλητές. Ίσως ο αριθμός ακούγεται πολύ μεγάλος, αλλά δεν υπήρχε άλλη λύση για συμμετοχή και απόκτηση εμπειριών όλων των αθλητών.

Οι αθλητές που χρησιμοποιήθηκαν (σε παρένθεση τα γκολ που σημείωσε κάθε παίκτης): Α. Διαμαντόπουλος, Π. Κοτοπούλης (22), Π. Παναγιωταρόπουλος (27), Α. Παπαγιαννόπουλος (40), Κ. Γεωργίου (49), Δ. Μακρυδάκης (1 ), Φ. Χαραλαμπάκης, Π. Παπανδρέου (4 ), Π. Μαρκάτος (19), Λ. Στραβομύτης (39), Δ. Μπισκανάκης (8 ), Θ. Τόμοβιτς (9), Η. Γκάρας (28), Δ. Βύρλος (12), Α. Κωνσταντάκης (6), Ν. Διάφας, Δ. Κάκκας, Γ. Βλαστόπουλος, Κ. Κωνσταντινίδης (1), Γ. Παπαδόπουλος (1), Ν. Κολλύρης (17), Κ. Τόμσον (24), Μ. Μάρκοβιτς (1), Α. Αποστόλου, Β. Ασημακόπουλος, Δ. Μήλας (1), Χ. Παντός (1), Π. Παπαλέξης, Σ. Καλαντζής (1), Τ. Πολίτης (1).

Ο πρόεδρος της ομάδας Χρήστος Δεβελέγκας δηλώνει:

“Θα ήθελα πρωτίστως να συγχαρώ και δημόσια τους αθλητές, διότι η επιτυχία είναι δική τους. Τόσο εγώ όσο και τα υπόλοιπα μέλη του Δ.Σ. υποστηρικτικά βρισκόμαστε δίπλα τους και στηρίζουμε μια προσπάθεια με πρωταγωνιστή τον προπονητή μας Γιάννη Παπαγιαννόπουλο, τον γενικό αρχηγό του τμήματος Γεώργιο Ιασονίδη, τον έφορο μας Κώστα Διαμαντόπουλο, τον φροντιστή μας Τάκη Στεμιτσιώτη και τον Αλέκο Μεντζελόπουλος που προστέθηκε στο τμήμα την φετινή χρονιά. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας που βρισκόντουσαν στις κερκίδες σε όλους τους αγώνες των παιδιών καθώς και τους χορηγούς και υποστηρικτές μας, διότι χωρίς αυτούς η παρουσία μας δεν θα ήταν εφικτή. Ευχαριστούμε το ΠΕΑΚ Πάτρας για την διευκόλυνση στις εκδηλώσεις του συλλόγου μας.

Η Πάτρα έχει τη δική της ξεχωριστή ιστορία στη διαδρομή της Ελληνικής χειροσφαίρισης και για αυτό από τη νέα χρονιά καλώ από τώρα όλους τους παραπάνω να στηρίξουμε πάλι αυτά τα παιδιά για να μπορέσουμε να φέρουμε στην Πάτρα στην πραγματική θέση που της αξίζει στην Ελλάδα. Στις 11 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί ειδική εκδήλωση στο κλειστό γυμναστήριο στο Κουκούλι για τον εορτασμό των 25 χρόνων συνεχής παρουσίας του τμήματος χειροσφαίρισης του συλλόγου μας στα πρωταθλήματα της ΟΧΕ, αρχής γενομένης από την περίοδο 1994-95 έως και 2018-19. Τέλος θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους και όλες καλό Πάσχα”.

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Επιτυχίες των αθλητών του Π.Ο.Πάτρας σε δρόμο-MTB και πίστα

Published

on

1. UCI KOS GRAN FONTO (18-20/4/19) 3ος Ο ΒΟΥΚΕΛΑΤΟΣ ΝΙΚΟΣ

Εξέπληξε ο ΒΟΥΚΕΛΑΤΟΣ ΝΙΚΟΣ με την τρίτη θέση στον πρώτο διεθνή αγώνα στην Κω, μετά από μεγάλη αποχή από τους αγώνες. Έτρεξε πολύ καλά ίσως με μεγαλύτερο ενθουσιασμό, αφού έκανε ένα δυνατό ξεκόλλημα προς το τέλος του αγώνα και κυνηγούσε μόνος του τους δύο προπορευόμενους αθλητές με συνέπεια λόγω του δυνατού αέρα να κουραστεί πολύ και να τον ξαναπιάσει το κυρίως γκρουπ. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια.

2. ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΙΡΚΟΥΙ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΣΤΟΝ ΣΧΙΝΙΑ ΤΗΝ 20 Απριλίου 2019.

Στους διασυλλογικούς αγώνες Σιρκουί που διοργάνωσε ο Παναθηναϊκός στην Αθήνα ο Όμιλος μας συμμετείχε με 11 αθλητές και αθλήτριες. Η συμμετοχή ήταν πολύ μεγάλη έτρεξαν περίπου 280 αθλητές.

Στην κατηγορία των Εφήβων ο ΒΑΡΩΤΣΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ πήρε την 1η θέση και ο ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΘΟΔΩΡΟΣ την 3η θέση. Στην κατηγορία των Παμπαίδων ο ΠΟΛΥΔΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ την 1η θέση και ο ΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ την 3η θέση. Στους Παίδες ο ΜΠΟΥΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ την 2η θέση και ο ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ την 4η θέση. Στην κατηγορία Κορασίδων – Πανκορασίδων η ΚΑΡΛΟΥ ΚΩΝ/ΝΑ πήρε την 3η θέση (είχε τεχνικό πρόβλημα με την αλυσίδα) η ΓΙΑΚΟΥΜΕΛΟΥ ΑΡΤΕΜΙς την 4η θέση και η ΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΕΛΕΝΑ την 5η θέση. Στα Μίνι μεγάλα ο ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ κατέλαβε την 6η θέση, και τέλος στην κατηγορία Ανδρών – Νέων ο ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ ΜΙΛΤΟς την 6η θέση.

3. METEORA MTB RACE Β. ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ 20 Μαΐου 2019.
Αγώνα Ορεινής Ποδηλασίας που διοργάνωσαν η cycling Hellas ο ΠΑΣ Πηνειός η Περιφ. Θεσσαλίας και ο Δήμος Μετεώρων για 4η συνεχόμενη χρονιά. Αφετηρία και τερματισμός από την πλατεία Καστρακίου. Από τον Π.Ο.Πάτρας συμμετείχε ο ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΙΑΣ και κατέλαβε την Τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

4. GRAND PRIX PISTA ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ ΑΠΟ Α.Ο.ΘΗΣΕΑΣ

Χθες 23 Απριλίου 2019 ο Α.Ο. ΘΗΣΕΑΣ διοργάνωσε το Grant prix pista Akropolis στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο στο Ο.Α.Κ.Α. Ο Π.Ο.Πάτρας συμμετείχε με συνολικά 8 αθλητές, εν όψει της προετοιμασίας για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα πίστας που θα γίνει τον επόμενο μήνα.
Εντυπωσίασε στην κατηγορία των Παίδων ο ΜΠΟΥΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ με την απόδοσή του, αφού και στα δύο αγωνίσματα (Scratch – Eliminasion) που πήρε μέρος κατέκτησε τις
πρώτες θέσεις και τα χρυσά μετάλλια. Ο ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ κατέλαβε την 5ηυ θέση και στα δύο αγωνίσματα και ο ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ την 8η θέση στο Scratch.

Η ΚΑΡΛΟΥ ΚΝ/ΝΑ στην κατηγορία Κοασίδων, κατέλαβε την 3η και 2η θέση αντίστοιχα. Στην κατηγορία Ανδρών-Νέων στο αγώνισμα πόντων ο ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ ΜΙΛΤΟΣ πήρε την 5η θέση.