ΔΙΕΘΝΗ

Βιτάλι Συντορένκο: «Η Νάπολη Πατρών είναι μια μεγάλη οικογένεια»

Ένας τεράστιος αθλητής, ο κορυφαίος Ευρωπαίος «κίπερ» στην άμμο, ο Ουκρανός Βιτάλι Συντορένκο ήταν μια από τις μεγάλες εκπλήξεις του Πανελληνίου πρωταθλήματος «Beach Soccer».

O κάτοχος 3 τίτλων του κορυφαίου τερματοφύλακα του EURO WINNERS CUP (2013, 16-, 17), τίμησε με την παρουσία του το Ελληνικό πρωτάθλημα άμμου φορώντας την φανέλα της Νάπολη Πατρών, έγινε ο 1ος ξένος που αγωνίζεται ποτέ στην εγχώρια διοργάνωση και βέβαια, δεν θα μπορούσε να μην μιλήσει στην «Match Αχαΐας»…

(Συνέντευξη στον Βαγγέλη Μιχάλη)

Βιτάλι, πως επέλεξες να έρθεις στην Νάπολη;
Β.Σ.: «Είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι εδώ. Από την πρώτη μέρα είδα ότι η Νάπολη Πατρών είναι μια μεγάλη οικογένεια, είδα στα μάτια των παιδιών πόσο αγαπάνε το «beach soccer» και θέλησα να τους βοηθήσω να ανέβουν επίπεδο. Ήρθα γιατί θέλω να κερδίσω το Ελληνικό πρωτάθλημα. Το «beach soccer» είναι η ζωή μου και ανυπομονώ να ξεκινήσουν οι αγώνες».

– Παίζεις μόνο «beach soccer»; Με τι άλλο ασχολείσαι;
Β.Σ.: «Χωρίς αυτό το άθλημα δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου. Στην Ουκρανία έχω μια ακαδημία τερματοφυλάκων, πάνω από 80 παιδιά, 4 προπονητές, θέλω να βοηθάω τα παιδιά και να μεταδώσω τις γνώσεις μου. Δεν είναι δουλειά, είναι τρόπος ζωής. Το «beach soccer» μου προσφέρει ότι δεν θα έδινε το μεγάλο ποδόσφαιρο, πολλά ταξίδια, νέες γνωριμίες… Είμαι 3 ημέρες στην Ελλάδα, γνωρίζω τα παιδιά σχεδόν ένα χρόνο και θα είμαστε για πάντα φίλοι. Μπορεί το «beach soccer» να μην έχει πολλά λεφτά, αλλά μένουν οι σχέσεις και οι γνωριμίες».

– Τι περιμένεις να συναντήσεις από τους αντιπάλους και από τη διοργάνωση;
Β.Σ.: «Ακούω για το πρωτάθλημα, για τις ομάδες που θα παίξουμε και καταλαβαίνω ότι δεν είναι στο υψηλότερο επίπεδο. Όταν ήρθα και έκανα προπόνηση με την ομάδα, είδα ότι η Νάπολη είναι σε καλό επίπεδο και χάρηκα με αυτό που είδα. Τους είχα δει και με την Βιαρέτζιο, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, όπου η Νάπολη δεν είχε τύχη. Ήμουν στην Ουγγαρία την περασμένη εβδομάδα και νομίζω οι Έλληνες είναι καλύτεροι και μπορούν να γίνουν καλύτεροι. Η Νάπολη έχει παίκτες που τρέχουν, σουτάρουν, και μπορεί να μην γνωρίζω τις άλλες ομάδες, αλλά βλέπω πόσο θέλουν να βελτιωθούν και πόσο αγαπάνε το άθλημα».

– Είναι η πρώτη φορά που επισκέπτεσαι την χώρα μας;
Β.Σ.: «Ναι είναι η πρώτη φορά στην Ελλάδα και ελπίζω όχι η τελευταία. Απολαμβάνω τον καιρό, τα όμορφα τοπία, την θάλασσα, το φαγητό. Οι άνθρωποι είναι ανοικτοί και σου δημιουργούν όμορφα συναισθήματα».

– Θα ξαναέρθεις και για διακοπές;
Β.Σ.: «Εγώ περιμένω μόνο τα παιχνίδια. Δεν είμαι εδώ για τουρισμό. Θέλω πολύ να κερδίσω το πρωτάθλημα και μετά -αν όλα πάνε καλά-, θα σκεφτούμε την χαλάρωση και τις διακοπές. Μπορεί να μην είμαι πολύ επαγγελματίας, αφού το «beach soccer» είναι ερασιτεχνικό, αλλά είμαι προσηλωμένος στα παιχνίδια. Όλοι θα περιμένουν από εμένα και κάποιος θα βρεθεί να με μάθει κάτι καινούργιο για το άθλημα, όπως κι εγώ θα μάθω κάποιους.»

– Τι είναι το πιο δύσκολο στο «beach soccer»;
Β.Σ.: «Κάθε επαφή της μπάλας στην άμμο δεν μπορείς να γνωρίζεις που θα καταλήξει. Το «beach soccer» είναι ένα γρήγορο παιχνίδι, όπου στο 50-60% ο τερματοφύλακας έχει ενεργό ρόλο. Αρχίζει επιθέσεις, είναι «playmaker», σουτάρει, σκοράρει. Πρέπει να βελτιώνεσαι συνέχεια. Παίζω 14 χρόνια και ο προπονητής μου πάντα μου έλεγε ότι αν θες να πας στην Εθνική ομάδα και να είσαι σε κορυφαίο επίπεδο πρέπει να βελτιώνεσαι. Καθόμουν και έκανα 1 ώρα παραπάνω προπόνηση κάθε μέρα. Για εμένα όμως τίποτα δεν είναι δύσκολο. Παίζω, χαμογελώ και μου αρέσει πολύ να κάνω κάτι που αγαπάω».

– Πως προπονείσαι το χειμώνα στην Ουκρανία;
Β.Σ.: «Δυστυχώς στην Ουκρανία δεν έχουμε εγκαταστάσεις εσωτερικού χώρου και ο καιρός δεν βοηθάει. Έτσι πάμε σε τουρνουά στο εξωτερικό, στο Ιράν, την Τουρκία. Για εμένα είναι δύσκολος ο χειμώνας, γιατί όταν τελειώνει το «beach soccer», αρχίζει η δουλειά, η ακαδημία, τα παιδιά και απλά περιμένω να περάσει ο καιρός για να ξανα-ξεκινήσουν οι αγώνες».

(Από την έντυπη έκδοση της “Match Αχαΐας”)

ΔΙΕΘΝΗ

Διέλυσε το Ανόβερο η Μπάγερν

“Πάρτι” στην έδρα του Ανόβερο έστησε η Μπάγερν Μονάχου η οποία επικράτησε με το εμφατικό 4-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες και δείχνει πως θα συνεχίσει ως τέλους την υπόθεση “τίτλος”.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας προηγήθηκαν με τον Κίμιχ μόλις στο 2’, ενώ ο Νταβίντ Αλάμπα έκανε το 2-0 στο 29’. Στο δεύτερο ημίχρονο που όλα είχαν γίνει πιο απλά, ανέλαβε δράση και η εμπροσθοφυλακή, με τον Γκνάμπρι στο 53’ να διαμορφώνει το 3-0, ενώ διαστάσεις θριάμβου έδωσε ο Λεβαντόφσκι στο 62’ για το τελικό 0-4.

Αννόβερο (Αντρέ Μπράιτενραϊτερ): Έσερ, Οστρτσόλεκ, Βίμερ, Αντόν, Φελίπε (46’ Μάινα), Χαραγκούτσι, Σβέγκλερ, Ασάνο (62’ Μουσίλια), Γουάλας, Βάινταντ, Φίλκρουγκ (73’ Ελές)

Μπάγερν (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε, Χούμελς, Αλάμπα (73’ Ραφίνια), Τιάγκο, Γκορέτσκα, Κομάν (73’ Σάντσες), Γκναμπρί, Μίλερ (79’ Βάγκνερ), Λεβαντόφσκι

Ανόβερο-Μπάγερν Μονάχου 0-4
(2′ Κίμιχ, 29′ Αλάμπα, 53′ Γκνάμπρι, 62′ Λεβαντόφσκι)

Την φιλοδώρησε με “τριάρα” και προκρίθηκε

Πραγματικός… “θρύλος” ο Ολυμπιακός ο οποίος έριξε “τριάρα” στη Μίλαν (3-1) στο κατάμεστο “Γ.Καραϊσκάκης” και πανηγύρισε τεράστια πρόκριση στους “32” του UEFA Europa League.

Ο Ολυμπιακός με το “καλημέρα” λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ όταν ο Σισέ έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Γκερέρο κινήθηκε στην καρδιά της άμυνας, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και απομακρύνθηκε από τον Ρέινα με τα πόδια έξω από την περιοχή του.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους Πειραιώτες όμως να έχουν παραπάνω πρωτοβουλία κινήσεων. Οι πρώτες καλές στιγμές για το σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο ήρθαν… μαζεμένες.

Αρχικά, στο 18′ ο Κουτρόνε έκανε ωραία κάθετη στον Ιγκουαΐν, αυτός πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα, αλλά ο Σα είχε κλείσει το πεδίο του Αργεντινού και απέκρουσε, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζαπάτα πολύ πιο ψηλά από όλους πήρε τη σκαστή κεφαλιά μετά το κόρνερ του Τσαλχάνογλου και ο Σα απέκρουσε.

Οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν στο 26′  όταν μετά από… παιδική έξοδο του Ρέινα, η μπάλα έφτασε στον Γκιγέρμε που σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά απομάκρυνε ο Κεσί.

Το ματς είχε αποκτήσει… “τρελό” ρυθμό και οι δύο σύλλογο ήθελαν όσο τίποτα το γκολ. Η τελευταία καλή ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο ανήκε στην ομάδα του Μαρτίνς. Στο 44′ είχαμε την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από μακρινή απόσταση, όμως απέκρουσε ο Ρέινα στην αριστερή του γωνιά και έτσι το 0-0 έμεινε ως το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη o Oλυμπιακός όπως και στο πρώτο μέρος έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία. Στο 47ο λεπτό ο Ποντένσε πάσαρε πολύ ωραία στον Φετφατζίδη, ωραίο σουτ του τελευταίου, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Ρέινα.

Η “απάντηση” των φιλοξενούμενων ήρθε τρία λεπτά μετά, όταν κυκλοφόρησαν πολύ ωραία την μπάλα, με τελικό αποδέκτη τον Κεσί ο οποίος έπιασε πολύ δυνατό σουτ και η μπάλα “ξύρισε” το δοκάρι της εστίας του Σα.

Στο 58′ οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν νέα καλή στιγμή, καθώς μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Καμαρά για τον Ομάρ εκείνος επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση και ο Ρέινα χωρίς δυσκολία μπλόκαρε. Ότι δεν έκανε ο Νορβηγός, το έκανε ο Σισέ δύο λεπτά μετά. Οι Πειραιώτες εκτέλεσαν πολύ γρήγορα το κόρνερ που κέρδισαν, κοιμήθηκε η άμυνα της Μίλαν και ο υψηλόσωμος στόπερ με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Μάλιστα, ο Φορτούνης έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει και το 2-0, αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ρέινα και στην εξέλιξη της φάση ο Ιγκουαϊν “κουβάλησε” ωραία τη μπάλα έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Το 2-0 για τον Ολυμπαικό ήρθε στο 69′. Ο Γκιγέρμε έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ζαπάτα και «κρέμασε» τον Ρέινα, βάζοντας “φωτιά” στις εξέδρες. Στο αμέσως όμως επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης που έβαλε το αυτογκόλ, μείωσε σε 2-1 μετά από κόρνερ και βρίσκοντας την μπάλα με την λεκάνη.

Το σκορ πρόκρισης έμελλε να έρθει και πάλι στα χέρια των γηπεδούχων καθώς στο 81′ ο Κώστας Φορτούνης μετέτρεψε σε γκολ (3-1) το πέναλτι που κέρδισε από τον Αμπάτε ο Βασίλης Τοροσίδης που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Μιλανέζοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά για ένα γκολ που θα έδινε σε κείνους το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, όμως αυτό κατέληξε εν τέλει στον Ολυμπιακό που με σκορ 3-1 πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση.

Ολυμπιακός: Ζοζέ Σα, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Γκιγιέρμε, Καμαρά (79′ Καμαρά), Ποντένσε (85′ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Φετφατζίδης (68′ Νάτχο), Γκερέρο.

Μίλαν: Ρέινα, Ροντρίγκεζ (85′ Χαλίλοβιτς), Ζαπάτα, Αμπάτε, Καλάμπρια, Τσαλχάνογλου, Μπακαγιόκο, Κεσιέ, Κουτρόνε (78′ Λαξάλτ), Ιγκουαΐν, Καστιγέχο.

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

ΔΙΕΘΝΗ

Ο πρώην παίκτης του… Πλατανιά έστειλε τον ΠΑΟΚ σπίτι του

Ο ΠΑΟΚ πέταξε στα… σκουπίδια ένα ολόκληρο ημίχρονο, τιμωρήθηκε από τον πρώην επιθετικό του Πλατανιά, Σίγκνεβιτς (εις διπλούν) και όσο και αν προσπάθησε στην επανάληψη όλα πλέον είχαν τελειώσει. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ηττήθηκε με 3-1 εντός έδρας από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ και αποχαιρέτησε για φέτος την Ευρώπη.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ ήρθε μόλις στο 1′, όταν η υπέροχη μπαλιά του Πρίγιοβιτς βρήκε εντός περιοχής τον Πέλκα, όμως το πλασέ απομακρύνθηκε σε κόρνερ από τον Σερμπίτσκι.

Μάλιστα, ο “Δικέφαλος του Βορρά” ο οποίος πίεζε πάρα πολύ, λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ με τον Φερνάντο Βαρέλα στο 8′, όμως η κεφαλιά του από το κόρνερ του Δημήτρη Πέλκα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Παρόλα αυτά, κόντρα στη ροή του ματς, η ΜΠΑΤΕ ήταν εκείνη, που άνοιξε το σκορ στο 18′. Ασυνεννοησία στην άμυνα του ΠΑΟΚ και ο Σκάβιτς έγραψε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι εμφανέστατα είχαν επηρεαστεί πολύ από το γκολ των Λευκορώσων, οι οποίοι συνέχιζαν να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί και μάλιστα στο 30′ λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Στάσεβιτς.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η δεύτερη “ψυχρολουσία” για τους γηπεδούχους, καθώς ο Λέο Μάτος υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι πάνω στον Στάσεβιτς και ο Σίγκνεβιτς έκανε το 0-2, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και πάλι ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε με ψύχραιμο πλασέ το 0-3 και ουσιαστικά τελείωσε τα πάντα για την ομάδα του Λουτσέσκου.

Στην επανάληψη και μέχρι το 55΄ ο Λουτσέσκου είχε ήδη κάνει όλες τις αλλαγές, καθώς έριξε τους Ουάρντα και Τόσκα αντί των Βιεϊρίνια και Λημνιού, ενώ και ο Πέλκας πέρασε αναγκαστικά εκτός και τη θέση του πήρε ο Ακπόμπ.

Στο 58ο λεπτό ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 3-1 με τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς να στέλνει την μπάλα με προβολή στα δίχτυα μετά την πάσα του Ζαμπά, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αγκωνιάς του Σίγκνεβιτς στον Κρέσπο.

Οι “ασπρόμαυροι” πίεζαν όλο και πιο πολύ και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες τόσο με τον Βαρέλα στο 65′ όσο και του Ακπόμπ στο 70′. Ο ΠΑΟΚ με 63%-37% κατοχή “σφυρόκοπούσε” την ΜΠΑΤΕ από παντού όμως δεν μπορούσε να βρει το γκολ.

Παρόλα αυτά, τίποτα δεν άλλαξε στο παιχνίδι και ο ΠΑΟΚ γνώρισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια των Ευρωπαϊκών διοργανώσεων και πλέον στρέφει την προσοχή του σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (46′ Τόσκα), Μαουρίσιο, Κάνιας, Λημνιός (46′ Ουάρντα), Ζαμπά, Πέλκας (55′ Ακπόμπ), Πρίγιοβιτς

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Σερμπίσκι, Φιλίποβιτς, Πολιάκοφ, Βολκόφ, Ρίος, Ίβανιτς, Ντράγκουν (88′ Γιαμπλόνσκι), Μπαγκά, Στάσεβιτς, Σίγκνεβιτς, Σκάβιτς (83′ Γκορντέιτσουκ).