Connect with us

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Υφυπουργείο Αθλητισμού: Το βραβείο «Αλληλεγγύης» στη νεαρή πολίστρια Ντένια Κουρέτα

Published

on

Με δράσεις προώθησης των αξιών του αθλητισμού εορτάζεται η Παγκόσμια Ολυμπιακή Ημέρα από το Υφυπουργείο Αθλητισμού, με εκδηλώσεις στο ΟΑΚΑ και στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Νεότητας Αγίου Κοσμά (το απόγευμα), αλλά και μεθαύριο Παρασκευή το απόγευμα, τόσο στο Αθλητικό Κέντρο Ολυμπιακού Χωριού όσο και στο Στάδιο Ελευθερίας, του Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ηρακλείου.

Ολυμπιονίκες και Πρωταθλητές μας από το καινοτόμο πρόγραμμα «Ζήσε Αθλητικά» του Υφυπουργείου Αθλητισμού, σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία, με βιωματικές δραστηριότητες γνωρίζουν και εξηγούν τον τρόπο διεξαγωγής των αθλημάτων σε μικρά παιδιά, διαδίδοντας τις αρχές

* της συμμετοχής
* του ομαδικού πνεύματος
* του σεβασμού στον αντίπαλο
* του ευ αγωνίζεσθαι.

Όπως τόνισε, χαρακτηριστικά, ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, ο οποίος παραβρέθηκε στο κεντρικό Στάδιο του ΟΑΚΑ σήμερα το πρωί, όπου δεκάδες παιδιά από την Κιβωτό του Κόσμου και το Ίδρυμα Χατζηκώνστα μυήθηκαν στο αθλητικό πνεύμα:

«Ο φετινός εορτασμός της Παγκόσμιας Ολυμπιακής Ημέρας έχει μια επιπρόσθετη αξία την περίοδο που διανύουμε. Ο αθλητισμός παγκοσμίως δοκιμάστηκε από την κρίση της πανδημίας, με τη ματαίωση πολλών αθλητικών γεγονότων και την απομάκρυνση των αθλητών και των αθλουμένων από τους αγωνιστικούς χώρους.

Η πραγματοποίηση των φετινών εορταστικών εκδηλώσεων –συγχαρητήρια σε όλες τις διοικήσεις των ΕΑΚ για τις διοργανώσεις- σηματοδοτεί την επιστροφή του αθλητισμού στην κανονικότητα, λίγο πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο τον Ιούλιο του 2021. Εμείς συνεχίζουμε να εργαζόμαστε αδιάκοπα με την ίδια φιλοσοφία, ότι ο αθλητισμός πρέπει να παράγει, να προωθεί και να υπηρετεί συνεχώς τις αξίες του».

Στην εκδήλωση στο Ολυμπιακό Στάδιο ανακρούστηκε ο Ολυμπιακός Ύμνος και έγινε –για 1η φορά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004- έπαρση της Ολυμπιακής Σημαίας στον Ιστό της, από αντιπροσωπεία του Λυκείου Ελληνίδων με παραδοσιακές στολές από κάθε γωνιά της χώρας μας.

Επιπλέον, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ολυμπιακής Ημέρας τιμήθηκαν, μεταξύ άλλων:

* η εθνική ομάδα καλλιτεχνικής κολύμβησης για την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο άλμα επί κοντώ, Κώστας Φιλιππίδης, * οι «αφανείς ήρωες», οι γονείς Πρωταθλητών μας, όπως της ξιφομάχου Δώρας Γκουντούρα και των κολυμβητών Ανδρέα Βαζαίου και Απόστολου Χρήστου, που όλοι τους έχει προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες,

> των Παραολυμπιονικών Γιάννη Σεβδικαλή και Νίκου Παπαγγελή,
> του Σπύρου Χρυσικόπουλου, ρέκορντμαν στο Βιβλίο Γκίνες,

* με το βραβείο «Αλληλεγγύης» η νεαρή πολίστρια Ντένια Κουρέτα, η οποία με αυτοθυσία -προ 1,5 μήνα στο Ρίο- έσωσε από θαλάσσιο πνιγμό τρεις συνανθρώπους μας.

ΠΗΓΗ: Γ.Γ.Α.

ΣΤΙΒΟΣ

Με Τεντόγλου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα, ανακοινώθηκε η αποστολή της Εθνικής ομάδας

Published

on

Η αποστολή της Εθνικής ομάδας στίβου για το Βαλκανικό πρωτάθλημα (25-26/5) ανακοινώθηκε το βράδυ της Τρίτης (21/5), με τον Μίλτο Τεντόγλου να βρίσκεται ανάμεσα στους 51 αθλητές που θα ταξιδέψουν στη Σμύρνη.

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης θα προσπαθήσει να “σπάσει” το ρεκόρ της διοργάνωσης, το οποίο κατέχει ο Κώστας Κουκοδήμος με επίδοση 8,18 μέτρων από το 1992, με τον Τεντόγλου να έχει καταγράψει 8,17 μέτρα το 2018.

Σημειώνεται ότι το Βαλκανικό πρωτάθλημα συνιστά την τελευταία ευκαιρία για όσους επιθυμούν να προκριθούν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.

Αναλυτικά η αποστολή της Εθνικής ομάδας:

Άνδρες:

100 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος (ΓΣ Άθλος Κερατσινίου), Βασίλης Μυριανθόπουλος (ΠΑΟ)
200 μ.: Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), Γιάννης Καριοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)
400 μ.: Γιάννης Ντέτσικας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Γιάννης Σιμόνι (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
800 μ.: Χάρης Ξενιδάκης (ΑΟ Σητειακός)
1.500 μ.: Γιώργος Ματζαρίδης (Πολυνίκης Ορεστιάδας)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες)
400 μ. εμπ.: Δημήτρης Λεβαντίνος (ΠΑΟ)
Ύψος: Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς), Νίκος Σταματονικολός (ΓΣ Ηλιούπολης)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ), Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)
Επί Κοντώ: Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης)
Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος), Τάσος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών)
Ακοντισμός: Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)
Δέκαθλο: Άγγελος – Τζανής Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας)
4Χ100 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος, Βασίλης Μυριανθόπουλος, Σωτήρης Γκαραγκάνης, Γιάννης Καριοφύλλης, Γιάννης Βοσκόπουλος (ΠΑΟ), Βασίλης Παπαμαργαρίτης (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής)
4Χ400 μ.: Γιάννης Ντέτσικας, Γιάννης Σιμόνι, Χάρης Ξενιδάκης, Δημήτρης Λεβαντίνος

Γυναίκες:

100 μ. – 200 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
100 μ.: Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής)
200 μ.: Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟ)
400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα (Παναξιακός), Αναστασία Ράπτη (ΑΓΣΙ)
800 μ.: Γεωργία Δεσπολλάρη (ΠΑΟ)
1.500 μ.: Ανθή Κυριακοπούλου (ΠΑΟ)
100 μ. Εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Ηλιούπολης), Σοφία Ιωσηφίδου (ΟΚΑ Καβάλας)
400 μ. Εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ), Λάουρα Ζενέγια (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
3.000 μ. Στιπλ: Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)
Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Μήκος: Μαρία Στεφανοπούλου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Ανδριάνα Γκόγκα (ΑΣ Πανοράματος)
Τριπλούν: Οξάνα Κορένεβα (ΓΣ Κηφισιάς), Μαρία Πούρτσα
Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Α.Ε. Καζώνης-Κάλυμνος 2000)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
Έπταθλο: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος), Σοφία Καμπερίδου (Πυγμή Ευόσμου)
4Χ100 μ.: Δήμητρα Τσουκαλά, Άρτεμις Αναστασίου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Στέλλα Μιχαηλίδου (ΑΟ Ερμής), Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
4Χ400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα, Αναστασία Ράπτη, Γεωργία Δεσπολλάρη, Δήμητρα Γναφάκη, Λάουρα Ζενέγια

Continue Reading

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κολύμβηση: Με την Νόρα Δράκου η αποστολή της Εθνικής Ομάδας για το Ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου

Published

on

Με 21 κολυμβητές και κολυμβήτριες θα συμμετέχει η Εθνική Ομάδα Κολύμβησης και με 2 κολυμβητές στο Open Water, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης στο Βελιγράδι από 17-23 Ιουνίου, με την Νόρα Δράκου να πηγαίνει σε ακόμα μία μεγάλη διοργάνωση.

Την ελληνική ομάδα για το Βελιγράδι αποτελούν οι παρακάτω κολυμβητές και κολυμβήτριες:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

  • Χρήστου Απόστολος
  • Γκολομέεβ Κρίστιαν
  • Μάρκος Δημήτριος
  • Μπίλας Στέργιος-Μάριος
  • Σίσκος Απόστολος
  • Μακρυγιάννης Ευάγγελος
  • Παπαστάμος Απόστολος
  • Ασπουγαλής Γεώργιος
  • Βαζαίος Ανδρέας
  • Κούγκουλος Αναστάσιος
  • Στάμου Κωνσταντίνος
  • Εγγλεζάκης Κωνσταντίνος
  • Γιουρτζίδης Δανιήλ
  • Σοφικίτης Βασίλειος
  • Μελαδίνης Οδυσσέας
  • Ντουντουνάκη Άννα
  • Δράκου Θεοδώρα
  • Δαμασιώτη Γεωργία
  • Κοντογεώργου Ελένη
  • Αγγελάκη Χαρά
  • Δρασίδου Μαρία-Θάλεια

OPEN WATER

  • Κυνηγάκης Άλκης (Open Water)
  • Σκαρής Ιωάννης (Open Water)
Continue Reading

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

«Πριμαρόλια 2024» στον Πατραϊκό από τον ΙΟΠ

Published

on

Με εντυπωσιακές λήψεις, εικόνες και συναισθήματα πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες «Πριμαρόλια 2024», που πραγματοποίησε ο Ιστιοπλοϊκός όμιλος Πατρών, το περασμένο Σαββατοκύριακο στον Πατραϊκό κόλπο.  

Η μονοτονία της σκόνης και των καιρικών συνθηκών έδωσαν χώρο σε ένα θέαμα που πραγματικά άλλαξαν την διάθεση τόσο στα 80 μέλη των πληρωμάτων που συμμετείχαν, όσο και σε αυτούς που από τη στεριά απόλαυσαν το θέαμα, του αγώνα σκαφών Ανοιχτής Θαλάσσης «Πριμαρόλια 2024», που διοργάνωσε ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πατρών.  

25 σκάφη σε δυο τριγωνικές διαδρομές το Σάββατο και την Κυριακή συμμετείχαν σε δυο γρήγορες ιστιοδρομίες με ενδιαφέροντα συναγωνισμό. Την κανονιά και στις δυο ιστιοδρομίες πήρε το σκάφος «Βidurik» με κυβερνήτη τον Phillip Corbet με τη βαθμολογία να διαμορφώνεται ως εξής:  

Στην κατηγορία ORCA στις 3 πρώτες θέσεις τερμάτισαν τα σκάφη 1. «BIDOURIK» με καπετάνιο τον Corbett Philip 2. «CALYPSO» με καπετάνιο τον Λιναρδάτο Παναγιώτη 3. «IRIDINI» με καπετάνιο τον Νικολάτο Γαβριήλ Και στην κατηγορία ORCB 1. «OKIROI» με καπετάνιο τον Θεοδώρου Γιώργο 2. «ΣΙΜΠΑ» με καπετάνιο τον Μπούντα Ευθύμιο 3. «PITHEAS» με καπετάνιο τον Ιατρίδη Γιώργο. 

Συνολικά στην κατηγορία ORCA, εκτός από τους 3 νικητές αγωνίστηκαν τα σκάφη «MELENI II» – Μπατιστάτος Σπύρος, «IRIS» – Τσέλικας Δημήτριος, «ONAR» – Αντύπας Γιώργος – Μάριος, «CAPT. YIOTIS» – Καράμπελας Γιώτης, «DELSPYANA» – Παπαναστασίου Δημήτριος, «AZUL» – Αντωνόπουλος Φάνης, «AGIOS RAFAIL» – Ζησιμάτος Μάριος, «NATALIA» – Ρέλλος Παναγιώτης, «SOKRATIS P.» – Μπαρμπέτας Αντώνιος και «CHER» – Γιώτης Παναγιώτης Και στην κατηγορία ORCB εκτός από τους νικητές, συμμετείχαν τα σκάφη «KOURSAROS» – Νταμπάσης Παναγιώτης, «ROSA F» – Φάκος Ανδρέας, «HARA» – Φασουλής Δημήτριος και «IOS» – Γιουρούκος Νικόλαος  

Ευχαριστούμε τους χορηγούς μας Super Cargo, Kerassidis group, Media Strome, WOS – Pelco 

Continue Reading
Advertisement

Facebook