ΤΟΠΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Αχαγιά ΄82 νικήτρια στο 3ο τουρνουά “Χ.Κάνιστρας-Γ.Καραβούλιας”

Published

on

Η Αχαγιά ΄82 με 2 στα 2 το σαββατοκύριακο κατέκτησε το 3ο τουρνουά του Γλαύκου, που τίμησε εκ νέου την μνήμη των παραγόντων Χρήστου Κάνιστρα και Γιώργου Καραβούλια.

Οι “ερυθρόλευκοι” των Γκοργκόλη και Μπαζίνα κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Σφήκας Αμαλιάδας με ευρεία νίκη και σκορ 67-42, με τους Ηλείους να στερούνται τις υπηρεσίες των Κιούφη και Μαναβόπουλου, που αισθάνθηκαν ενοχλήσεις και προφυλάχθηκαν στον πάγκο.

Στον μικρό τελικό ο οικοδεσπότης Γλαύκος υπερίσχυσε του Αίολου Αγυιάς με 78-69 και κατέλαβε την 3η θέση, ενώ άπαντες έδωσαν δυνατές αναμετρήσεις και οι προπονητές των συλλόγων εξήγαγαν χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της έναρξης σε Γ΄Εθνική και Α1 ΕΣΚΑ-Η αντίστοιχα.

NATIONAL LEAGUE 2

Η Αχαγιά ’82 δεν αξιοποίησε τη φοβερή εμφάνιση Ντόκιτς, ήττα στην Κέρκυρα και 1-1

Published

on

Τι κι αν η Αχαγιά ’82 είχε στο δεύτερο χθεσινό ματς των ημιτελικών στα πλέι-οφ της National League 2 με αντίπαλο το Ιόνιο έναν σούπερ Ντόκιτς στη σύνθεσή της.

Ηττήθηκε 97-89 στην Κέρκυρα με πολλά και σημαντικά αμυντικά προβλήματα κι έτσι θα χρειαστεί το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι στο κλειστό της Κ. Αχαΐας την Τετάρτη του Πάσχα (08/05) για να κάνει το 2-1 νίκες και να προκριθεί στα τελικά με αντίπαλο τον Προμηθέα 2014.

Όσο για τον Σέρβο Ντόκιτς ολοκλήρωσε το ματς με 39 πόντους σε ισάριθμα λεπτά συμμετοχής, με το ματς να κρίνεται στην τελευταία περίοδο όπου ο Ιόνιος με καλύτερες επιθετικές επιλογές έφθασε στη νίκη.

Τα 10λεπτα: 29-21, 48-43 (ημ.), 68-68, 97-89.

ΙΟΝΙΟΣ (Κοντογιάννης): Δεϊμέζης 30, Βαζούκης 23, Ουίλσον 7, Στέμπαρης 18, Σπίνουλας, Κατσαρός 3 (1), Κολότσιος 12 (3), Τσιτσές 4, Κιουρτζίδης.

ΑΧΑΓΙΑ ’82 (Δελάρτας): Ντόκιτς 39 (3), Ιωάννου, Οικονομόπουλος 10 (2), Κανελλάκης 8 (2), Λυμπέρης 14 (3), Χονδρόπουλος 6, Τάρναρης 8 (1), Ιατρόπουλος 2, Τσακίρης 2.

Μίλτος Σπυρόπουλος

Continue Reading

Ο Προμηθέας με δύο εύκολες νίκες στα τελικά των πλέι-οφ για την άνοδο (pics)

Published

on

Με πολύ καλή γ’ περίοδο όπως και στο πρώτο ματς ο Προμηθέας 2014 νίκησε για δεύτερη φορά εύκολα την Παναχαϊκή με 85-54 και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα τελικά των πλέι-οφ της National League 2.

Εκεί όπου με αντίπαλο το νικητή από το ζευγάρι Αχαγιά ’82-Ιόνιος (1-1 νίκες) κι έχοντας το αβαντάζ έδρας θα διεκδικήσει την άνοδο στη National League 1, έχοντας τον πρώτο λόγο στα προγνωστικά ανεξαρτήτου αντιπάλου.

Η ομάδα του Β. Σκροπολίθα με όλα τα όπλα της στο παρκέ ήταν πολύ καλύτερη των κοκκινόμαυρων και με επιθετική πολυφωνία δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει.

Τα 10λεπτα: 18-22, 34-45 (ημ.), 38-68, 54-85.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπ. Γκοργκόλης): Σπ. Χρυσανθόπουλος, Μπαλής 3, Καλογιάννης, Γιαννικόπουλος, Νικολάου 18 (1), Καραπιπέρης, Βανδώρος, Φ. Χρυσανθόπουλος, Γκόβας 21 (3), Αργυρόπουλος 3, Σαλάι 5 (1), Μανωλάκης 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Β. Σκροπολίθας): Χρονόπουλος 6, Πλώτας 10 (2), Σοϊλεμετζίδης 6 (2), Γοργότσης 2, Λάγιος 5, Βασιλείου 3 (1), Αδαμόπουλος 6, Παπαδόπουλος 5, Καραγιαννίδης 16 (1), Μπαζίνας 11 (2), Βλάσσης 3, Πρέκας 12 (1).

Α1 ΕΣΚΑΗ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Προβάδισμα πρόκρισης των Ροϊτίκων στα ημιτελικά των πλέι-οφ (pics)

Published

on

Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν τα νεοφώτιστα Ροΐτικα στην Α1 κατηγορία, καθώς μπήκαν με το δεξί στα ημιτελικά των πλέι-οφ και μάλιστα με εκτός έδρας νίκη επί της Ολυμπιάδας με 55-38.

Όπως μαρτυρά το τελικό σκορ, το ματς ήταν κάκιστο επιθετικά ειδικά από πλευράς γηπεδούχων που με τους 38 πόντους σημείωσαν αρνητικό ρεκόρ πόντων στη νεότερη ιστορία τους.

Πλέον τα Ροΐτικα προηγούνται 2-1 νίκες και θέλουν μια ακόμη για να πάνε στα ημιτελικά όπου περιμένει ο Κεραυνός Αιγίου. Επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων.

Τα 10λεπτα: 5-14, 20-27 , 31-42 , 38-55.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Ν. Βουρνάς): Θ. Αθανασόπουλος 2, Γιωτόπουλος 8 (1), Ρέλλας 9 (1), Κουμανιώτης 4, Σωτηρόπουλος 8 (1), Μεσσήνης 4, Λεβεντόπουλος 3 (1).

Α.Ε.ΡΟΪΤΊΚΩΝ (Γ. Καλλίγας): Ρέβελας 6, Χατζής 3, Γκούτης 7, Ζαβέρδας 5 (1), Καρυστινός 13 (1), Κουτρουμάνης 10, Γιατράκος 6 ,Χρυσανθόπουλος 2, Βάσσας 3 (1) .

Μελανό σημείο ο τραυματισμός στον ώμο του Δημήτρη Ρέβελα των νικητών που μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο του Αγ. Ανδρέα για περαιτέρω εξετάσεις.