ΣΤΙΒΟΣ

Ντεντόπουλος στη “Match”: «Δεχόμαστε πόλεμο»

Published

on

Δηλώσεις στη «Match» για την αγωνιστική του επίδοση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ.βάδην που διεξήχθη στην Πάτρα την περασμένη Κυριακή παραχώρησε ο Κωνσταντίνος Ντεντόπουλος, αναφέροντας αρχικά πως:

«Ήταν ένας εξαιρετικός αγώνας, με πολύ καλές καιρικές συνθήκες και τον ευχαριστήθηκα. Έχω αγωνιστεί ξανά αρκετές φορές σε αυτή την διαδρομή και είναι από τις καλύτερες που έχουμε αγωνιστεί στην Ελλάδα.

Τερμάτισα χωρίς να πιέσω τον εαυτό μου, καθώς ξέρω τις δυνατότητες μου και τι μπορώ να προσφέρω στο αγώνισμα. Προσπαθώ να ξαναβρώ τον παλιό μου εαυτό και σιγά σιγά θα το καταφέρω».

Στη συνέχεια ο Κ. Ντεντόπουλος έκανε λόγο για πόλεμο που δέχονται άνθρωποι που αγαπούν τον στίβο: «Δεχόμαστε πόλεμο από ανθρώπους οι οποίοι από ότι φαίνεται δεν θέλουν την εξέλιξη του αγωνίσματος. Τόσο η προπονήτρια μου, Ντίνα Μπορνιβέλλι, όσο και ο κ.Δημήτρης Ορφανοπουλος, αλλά και οι υπόλοιποι σχεδόν προπονητές της Ελλάδας στηρίζουν με την αγάπη τους το αγώνισμα».

Ολοκληρώνοντας ο Ντεντόπουλος ανέφερε: «Θέλω να ευχαριστήσω τους ανθρώπους που βρέθηκαν την Κυριακή στο πλευρό μας, καθώς και τον χορηγό μου Τάσο Χριστακόπουλο και την εταιρία συμπληρωμάτων ‘upcycle fit and shape’ που είναι εκεί σε κάθε αγώνα και προσπάθεια μας. Την προπονήτρια μου Ντίνα Μπορνιβελλη και εννοείται το σωματείο μου Ολυμπιάδα που με στηρίζει όλα αυτά τα χρόνια».

Κυριάκος Δημητρόπουλος

ΣΤΙΒΟΣ

Πρωτιά για Μπαρδάκη, ακυρώθηκε ο Καυκάς – Δυναμική επιστροφή για Μαντά

Published

on

Ο Ελισσαίος Μπαρδάκης τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 44:51 στο διεθνές μίτινγκ της Σλοβακίας στα 20χλμ βάδην, σε μία διοργάνωση όπου ο Γιάννης Καυκάς κυνηγώντας το ολυμπιακό όνειρο ακυρώθηκε με τρεις ποινές.

Επίσης στα δρώμενα της Ολυμπιάδας αξίζει να σημειωθεί ότι η επιστροφή της Πολυτίμης Μαντά στα 200 μέτρα στέφθηκε με επιτυχία, αφού τερμάτισε πρώτη με ατομικό ρεκόρ με χρόνο 24:75 στους αγώνες για τον «Β. Σεβαστή».

Continue Reading

ΣΤΙΒΟΣ

Με Τεντόγλου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα, ανακοινώθηκε η αποστολή της Εθνικής ομάδας

Published

on

Η αποστολή της Εθνικής ομάδας στίβου για το Βαλκανικό πρωτάθλημα (25-26/5) ανακοινώθηκε το βράδυ της Τρίτης (21/5), με τον Μίλτο Τεντόγλου να βρίσκεται ανάμεσα στους 51 αθλητές που θα ταξιδέψουν στη Σμύρνη.

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης θα προσπαθήσει να “σπάσει” το ρεκόρ της διοργάνωσης, το οποίο κατέχει ο Κώστας Κουκοδήμος με επίδοση 8,18 μέτρων από το 1992, με τον Τεντόγλου να έχει καταγράψει 8,17 μέτρα το 2018.

Σημειώνεται ότι το Βαλκανικό πρωτάθλημα συνιστά την τελευταία ευκαιρία για όσους επιθυμούν να προκριθούν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.

Αναλυτικά η αποστολή της Εθνικής ομάδας:

Άνδρες:

100 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος (ΓΣ Άθλος Κερατσινίου), Βασίλης Μυριανθόπουλος (ΠΑΟ)
200 μ.: Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), Γιάννης Καριοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)
400 μ.: Γιάννης Ντέτσικας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Γιάννης Σιμόνι (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
800 μ.: Χάρης Ξενιδάκης (ΑΟ Σητειακός)
1.500 μ.: Γιώργος Ματζαρίδης (Πολυνίκης Ορεστιάδας)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες)
400 μ. εμπ.: Δημήτρης Λεβαντίνος (ΠΑΟ)
Ύψος: Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς), Νίκος Σταματονικολός (ΓΣ Ηλιούπολης)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ), Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)
Επί Κοντώ: Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης)
Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος), Τάσος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών)
Ακοντισμός: Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)
Δέκαθλο: Άγγελος – Τζανής Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας)
4Χ100 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος, Βασίλης Μυριανθόπουλος, Σωτήρης Γκαραγκάνης, Γιάννης Καριοφύλλης, Γιάννης Βοσκόπουλος (ΠΑΟ), Βασίλης Παπαμαργαρίτης (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής)
4Χ400 μ.: Γιάννης Ντέτσικας, Γιάννης Σιμόνι, Χάρης Ξενιδάκης, Δημήτρης Λεβαντίνος

Γυναίκες:

100 μ. – 200 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
100 μ.: Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής)
200 μ.: Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟ)
400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα (Παναξιακός), Αναστασία Ράπτη (ΑΓΣΙ)
800 μ.: Γεωργία Δεσπολλάρη (ΠΑΟ)
1.500 μ.: Ανθή Κυριακοπούλου (ΠΑΟ)
100 μ. Εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Ηλιούπολης), Σοφία Ιωσηφίδου (ΟΚΑ Καβάλας)
400 μ. Εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ), Λάουρα Ζενέγια (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
3.000 μ. Στιπλ: Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)
Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Μήκος: Μαρία Στεφανοπούλου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Ανδριάνα Γκόγκα (ΑΣ Πανοράματος)
Τριπλούν: Οξάνα Κορένεβα (ΓΣ Κηφισιάς), Μαρία Πούρτσα
Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Α.Ε. Καζώνης-Κάλυμνος 2000)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
Έπταθλο: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος), Σοφία Καμπερίδου (Πυγμή Ευόσμου)
4Χ100 μ.: Δήμητρα Τσουκαλά, Άρτεμις Αναστασίου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Στέλλα Μιχαηλίδου (ΑΟ Ερμής), Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
4Χ400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα, Αναστασία Ράπτη, Γεωργία Δεσπολλάρη, Δήμητρα Γναφάκη, Λάουρα Ζενέγια

ΣΤΙΒΟΣ

Σταθερός στο βάθρο ο Γιάννης Καυκάς της Ολυμπιάδας

Ο Πατρινός αθλητής κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημά στα 10 χλμ. βάδην

Published

on

Άλλη μια πανελλήνια νίκη στο πλούσιο παλμαρέ του και μάλιστα με ατομικό ρεκόρ κατέγραψε στο Ξυλόκαστρο ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, όπως και ο δεύτερος Γιάννης Καυκάς.

Σε μια όμορφη κυκλική διαδρομή στην παραλιακή ζώνη της περιοχής, ο πρωταθλητής του Παμμηλιακού κατέβηκε για πρώτη φορά τα 41 λεπτά στα 10 χιλιόμετρα τερματίζοντας σε 40.08.

Το ρεκόρ του βελτίωσε και ο Γιάννης Καυκάς (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών) με χρόνο 41.03, ενώ το χάλκινο μετάλλιο στους άνδρες και χρυσό στην κατηγορία Κ23 κατέκτησε ο 21χρονος Ανδρέας Παπαστεργίου (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας) με χρόνο 42.31.

Κούρσα που έβγαλε πολλές ατομικές επιδόσεις ήταν και η αντίστοιχη των γυναικών με μεγάλη νικήτρια την Παναγιώτα Τσινοπούλου (ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου), η οποία τερμάτισε σε 44.36. Την ακολούθησε σε κοντινή απόσταση η Χριστίνα Παπαδοπούλου (Πανελλήνιος ΓΣ) με 44.51 και τρίτη τερμάτισε η Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση ΑΣ Μυτιλήνης) σε 48.02. Η Κυριακή Φιλτισάκου δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα της, καθώς λόγω ενοχλήσεων εγκατέλειψε νωρίς στον αγώνα.

Νικήτρια στην κατηγορία Κ23 ήταν η Χρυσάνθη Αρβανιτάκου (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας) με 52.13.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα βάδην 10 χλμ. παρευρέθηκε η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα.

ΜΠΑΣΚΕΤ1 hour ago

Κοσμοσυρροή και ξέφρενοι πανηγυρισμοί στο κέντρο της Πάτρας από τους φίλους του ΠΑΟ!

ΑΘΛΗΜΑΤΑ1 hour ago

Βασιλιάς της Ευρώπης ο Παναθηναϊκός! – Έραψε το 7ο αστέρι!

ΜΠΑΣΚΕΤ2 hours ago

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παναθηναϊκός! Έβδομο «αστέρι» σε συγκλονιστικό τελικό με τη Ρεάλ

ΜΠΑΣΚΕΤ3 hours ago

Ευρωλίγκα: «Ματσάρα» ανάλογη του τελικού στο ημίχρονο – Μπροστά (54-49) η Ρεάλ με τον Παναθηναϊκό

Δύο νίκες και μία ήττα ο απολογισμός του ΟΠΑΘΑ στην πρώτη φάση της Β’ Εθνικής

Πρωταθλητής για 15η χρονιά ο Ολυμπιακός – Επικράτησε στον τελικό με 10-7 του ΝΟ Βουλιαγμένης