Aπό τον Κυριάκο Δημητρόπουλο, σας ευχαριστούμε πολύ και να έχετε ένα όμορφο υπόλοιπο.

ΑΟΧ Κισσαμικός-Κέρκυρα 1-0

Τρίκαλα-Πλατανιάς 1-0

Σάββατο 16/3

Ας δούμε και τα συνολικά αποτελέσματα:

Υπάρχουν ακόμα οκτώ παιχνίδια ωστόσο τα οποία είναι αρκετά ώστε η Παναχαϊκή να μπορέσει να κυνηγήσει την 2η θέση από την οποία απέχει ένα μόλις βαθμό.

Πλέον, μετά η ομάδα της Πάτρας ισοβαθμεί με τον Απόλλωνα Πόντου στην 3η θέση με 39 βαθμούς, ενώ ο Απόλλων Λάρισας έμεινε στους 40 μετά την ήττα του από τον Καραϊσκάκη.

Η Παναχαϊκή αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 απέναντι στην Δόξα Δράμας και ευτυχώς έσωσε τον βαθμό στο τέλος με τον Ελευθεριάδη, διότι θα ήταν μια καταστροφική ήττα.

90+3′ Τέλος σε ένα πραγματικά συγκλονιστικό αγώνα με το τελικό σκορ να είναι το 2-2.

Φάουλ τώρα στη τελευταία φάση του αγώνα, δραματικά τα τελευταία λεπτά!

Ο Ελευθεριάδης ισοφαρίζει και 2-2!

90+1′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′ Αυγενικού αντί Ροτζέριο.

87′ Κίτρινη κάρτα στον Πολίμο

Μετά από φάση διαρκειάς ο Μπαστακός βρίκσκεται φάτσα με τον Μένκα μέσα στη μικρή περιοχή, έβγαλε στον πέναλτι για τον Αργυρόπουλο, αντί να εκτελέσει και η άμυνα πρόλαβε να κόψει.

Δεν υπάρχουν αυτά που χάνει η Παναχαϊκή…

82′ Σουτ του Λουμπαρδέα με το αριστερό, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μένκα.

(ΝΠΣ Βόλος-Σπάρτη 3-0)

Ορισμένες αποφάσεις του Κατοίκου κατά της Παναχαϊκής στο δεύτερο μέρος είναι πραγματικά ανεξήγητες…

73′ Nέα τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ο Μπαστακός έπιασε την κεφαλιά και σχεδόν στη γραμμή έδιωξε ο Ανδρέου.

71′ Μεγάλη στιγμή για την Παναχαϊκή: Σέντρα σουτ του Κόβασετς, αποσόβησε το γκολ ο Μέλκα.

67′ Κρητικός αντί Ρεβυθόπουλου.

64′ Μωραϊτης αντί Κολ.

Διαιτητής και επόπτης κουβέντιασαν για ώρα να δουν αν έχει περάσει η μπάλα την γραμμή της εστίας.

Πρέπει να δούμε και πάλι το ριπλέι καθώς η μπάλα δεν φαίνεται να έχει περάσει ολόκληρη τη γραμμή.

61′ Γκολ για τη Δόξα, 1-2 σε μια φάση που σηκώνει συζήτηση.

58′ Σουτ του Αργυρόπουλου από μακριά, ψηλά άουτ.

55′ Μαυριάς βγαίνει, Κόβασετς μπαίνει.

53′ Σουτ του Κολ αδύναμο με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, περνάει εκτός η μπάλα.

51‘ Πολύ καλή προσπάθεια του Πολίμου με το αριστερό, η μπάλα περνάει άουτ.

Όλοι… πίσω στην Δόξα.

Ντεμπούτο για τον Πέτριτς, ο οποίος αντικαθιστά τον Σούλη που έχει υποστεί μια ελαφριά διάσειση.

46′ Σέντρα στην επανάληψη!

Mαζί σας ξανά σε 15’…

Βόλος-Σπάρτη 2-0

Παναχαϊκή-Δόξα Δράμας 1-1

Το πλήρες πρόγραμμα:

Τα τέρματα έχουν σημειώσει οι Δούμτσιος στο 9′ και Ελευθεριάδης στο 37′.

45+6′ Τέλος του πρώτου μέρους στην Αγυιά, 1-1 το σκορ. Σε ένα πρώτο ημίχρονο στην Αγυιά που τα είχε… όλα (αποβολές, γκολ, πέναλτι, εντάσεις κ.α) Παναχαϊκή και Δόξα Δράμας οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες.

(Ηρακλής-Αήττητος Σπάτων 2-1)

(Απόλλων Λάρισας-Καραϊσκάκης 0-1)

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων!

Ο Εκπρόσωπος Τύπου της Δόξας, κ.Λαδάκης, αλλά και ο φροντιστής της ομάδας έχουν αποβληθεί.

Γενικότερα, το ματς είναι πολύ σκληρό.

(ΝΠΣ Βόλος-Σπάρτη 2-0)

Και έχουμε ξανά παιχνίδι! Πάντως αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, δεν φαίνεται πως υπάρχει παράβαση στη φάση του πέναλτι που κερδίζει ο Αργυρόπουλος. Όπως και να έχει το παιχνίδι πλέον είναι στο 1-1.

Σε 1-1 ισοφαρίζει ο Χρήστος Ελευθεριάδης με δεύτερη προσπάθεια, καθώς το πέναλτι το απέκρουσε ο Μέλκας σε πρώτη φάση.

37′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ

35′ Πέναλτι για την Παναχαϊκή!

Πιέζει αρκετά η Παναχαϊκή…

33′ Κίτρινη κάρτα στον Καψάλη.

(Ηρακλής-Αήττητος Σπάτων 2-0)

Το σκηνικό στον αγώνα είναι το εξής: H Παναχαϊκή έχει την κατοχή, πολιορκεί την άμυνα της Δόξας η οποία όμως κλείνεται εύκολα στα καρέ της.

Σηκώθηκε ο αρχηγός της Παναχαϊκής, αφού δέχθηκε την ιατρική περίθαλψη.

Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Νίκος Λουμπαρδέα από την σύγκρουση που είχε με τον Λεμονή.

24′ Εκτέλεσε πλασαριστά ο Κολ, σε μια απόφαση που δεν άρεσε στον κόσμο και στην εξέλιξη της φάσης δεν προέκυψε κάτι αξιόλογο.

Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα κερδίζει ο Πολίμος.

19′ Καλή στιγμή για την Δόξα με κεφαλιά του αμαρκάριστου Λεμονή πάνω στον Σούλη.

(Ηρακλής-Αήττητος Σπάτων 1-0)

Με αριθμητικό πλεονέκτημα πλέον η ομάδα του Οφρυδόπουλου.

Ο Σούλης έχει σηκωθεί, αλλά προετοιμάζεται και ο Πέτριτς για παν ενδεχόμενο.

Η Δόξα Δράμας έφυγε στην κόντρα ο Ροτζέριο πάσαρε στον Δούμτσιο, ο Σούλης βγήκε έγκαιρα και δέχθηκε χτύπημα από πολύ επικίνδυνη προβολή του παίκτη των “μαυραετών”, ο οποίος και παίρνει τον δρόμο σωστά για τα αποδυτήρια.

14′ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Δούμτσιο τον σκόρερ.

Προσπαθεί να συνέλθει η Παναχαϊκή, που έχει την κατοχή της μπάλας.

(ΝΠΣ Βόλος-Σπάρτη 1-0)

9′ Γκολ για την Δόξα με τον Δούμτσιο. Ο ποδοσφαιριστής των “μαυραετών” βγήκε στην κόντρα επίθεση μετά από αδράνεια της άμυνας της Παναχαϊκής και από το… πουθενά ανοίγει το σκορ, νικώντας τον Σούλη.

Πολύ ωραία πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο ο Σταμόπουλος, έβγαλε τη σέντρα αλλά η κεφαλιά του Μπαστακού δεν ήταν αυτή που έπρεπε.

6′ Πανέξυπνη πάσα του Μαυριά με εξωτερικό φάλτσο για τον Ελευθεριάδη, αλλά τον πρόλαβε ο Μέλκα.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά…

Ο Κατοίκος ενημέρωσε τον 4ο και το ματς συνεχίζεται. Επιπλέον, έγιναν συστάσεις και από τα μεγάφωνα.

Είχαμε για λίγο την εισβολή ενός οπαδού της Παναχαϊκής στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να έχει γίνει γνωστός ακόμα ο λόγος.

1′ Σέντρα στη μεγάλη αναμέτρηση!

Οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, εξαιρετικός ο καιρός και η Αγυιά έχει πολύ κόσμο.

Δόξα Δράμας: Μένκα, Ρεβυθόπουλος, Σιώπης, Ρουγκάλας, Καψάλης, Ανδρέου, Μακρής, Λεμονής, Μάρτινς, Μπαϊκαρά, Δούμτσιος.

Η ενδεκάδα της Παναχαϊκής: Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Αργυρόπουλος, Μαυριάς, Φουρλάνος, Ελευθεριάδης, Κολ, Μπαστακός, Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης.

Εννέα “στροφές” πριν το φινάλε η Παναχαϊκή βρίσκεται στο -2 από την δεύτερη θέση και στο -7 από την πρώτη.

Βεβαίως η Παναχαϊκή έχει στραμμένα τα μάτια της και στους αγώνες των Απόλλων Λάρισας, ΝΠΣ Βόλου και Απόλλων Πόντου, ενώ χθες ΑΟΧ Κισσαμικός και Τρίκαλα “δούλεψαν” για εκείνη.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Κατοίκος (Αθήνας), με βοηθούς τους Αρμακόλα (Κυκλάδων), Κουρέντα (Τρικάλων) και 4ος ο Ζαμπαλάς (Ηπείρου)

Απόλλων Λάρισας-Καραϊσκάκης

Απόλλων Πόντου-Αιγινιακός

Βόλος-Σπάρτη

Παναχαϊκή-Δόξα Δράμας

Ηρακλής-Αήττητος Σπάτων

Εργοτέλης-Ηρόδοτος

Πάμε να δούμε και το πλήρες πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής (Όλοι οι αγώνες πλην της αναμέτρησης Εργοτέλης – Ηρόδοτος που θα αρχίσει στις 17:00 θα ξεκινήσουν στις 15:00).

H αναμέτρηση ξεκινάει στις 15.00

Oι “μαυραετοί” σε τρία ματς έχουν δεχτεί μόλις ένα γκολ (από την Κέρκυρα) και σίγουρα θα προσπαθήσουν με πολύ κλειστό παιχνίδι να μεταφέρουν το άγχος στους παίκτες της Παναχαϊκής, εφόσον βγάλουν το πρώτο μισάωρο χωρίς να δεχτούν γκολ.

Σύμμαχος σήμερα είναι και… ο καιρός (ηλιοφάνεια προβλέπεται και άνοδος της θερμοκρασίας), καθώς επίσης και τα 5 ευρώ.

Πάμε να δούμε την αποστολή της Παναχαϊκής:  Σούλης, Petric, Πολίμος, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης, Moshni, Φουρλάνος, Coll, Αργυρόπουλος, Πλέγας, Kovacec, Μαυριάς, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός, Μωραΐτης.

Σε λίγη ώρα φιλοξενεί την 10η της βαθμολογίας Δόξα Δράμας, μια ομάδα σκληροτράχηλη και με αμυντικό προσανατολισμό υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Σπανού.

Η “κοκκινόμαυρη” αρμάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου παραμένει αήττητη στον Β’ Γύρο της Football League, μετρώντας 7 νίκες και 2 ισοπαλίες, όντας η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας.

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Είμαι ο Κυριάκος Δημητρόπουλος και παρέα θα παρακολουθήσουμε άλλη μια εξαιρετικά σημαντική αναμέτρηση για την Παναχαϊκή.

Σε ακόμη ένα μεγάλο “τελικό” στην πορεία διεκδίκησης της ανόδου στην Superleague η Παναχαϊκή στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Football League υποδέχεται στην Αγυιά τη Δόξα Δράμας και στοχεύει μόνο στο “τρίποντο”.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Ο Βασίλης Φίτσας στο Παναχαϊκή – Ολυμπιακός Β’

Οι διαιτητές της 7ης αγωνιστικής στα πλέι οφ και τα πλέι άουτ στον Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Published

on

Η ΚΕΔ όρισε τους διαιτητές της 7ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League 2. Αναλυτικά οι ορισμοί

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 27 Απριλίου

Διαγόρας – Παναθηναϊκός Β (16.00 sl2.muvi.com, Ρόδου)
Διαιτητής: Μπαλαχούτης (Πειραιά)
Βοηθοί: Μπαλιάκας (Κοζάνης), Παπαδόπουλος (Πειραιά)

Κυριακή 28 Απριλίου

Αιγάλεω – Γιούχτας (16.00 sl2.muvi.com, «Στ. Μαυροθαλασσίτης»)
Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Μπάλας (Τρικάλων), Πλακάς (Δυτ. Αττικής)

Παναχαϊκή – Ολυμπιακός Β (16.00 sl2.muvi.com, Αγυιά)
Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας / Λευκάδας)
Βοηθοί: Λιόντος (Ηπείρου), Τριαντάφυλλος (Κορίνθου)

Continue Reading

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Τα γκολ της μεγάλης νίκης της Παναχαϊκής με τον Γιούχτα (vid)

Όλα τα γκολ της 6ης αγωνιστικής στα πλέι οφ και τα πλέι άουτ στον Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Published

on

Η Super League 2 έδωσε στη δημοσιότητα τα γκολ της 6ης αγωνιστικής στα πλέι οφ και τα πλέι άουτ στον Νότιο Όμιλο.

Ανάμεσα τους και αυτά της μεγάλης νίκης της Παναχαϊκής στην Κρήτη με τον Γιούχτα.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Η απίστευτη απόφαση της Super League 2 για τη μέρα και την ώρα διεξαγωγής του Παναχαϊκή – Διαγόρας

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής για τα πλέι οφ και πλέι άουτ στον Νότιο Όμιλο.

Published

on

Γνωστό έγινε το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ και πλέι άουτ της Super League 2 σε Βορρά και Νότο.

Η Λίγκα πήρε μία αδιανόητη απόφαση και όρισε το παιχνίδι της Παναχαϊκής με τον Διαγόρα Ρόδου στην Αγυιά, σε διαφορετική μέρα από τα υπόλοιπα, την Πέμπτη του Πάσχα (09/05) και μάλιστα στη 1:30 το μεσημέρι, ξεσηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων στον κόσμο των “κοκκινόμαυρων”.